BUX 139098.17 -0,15 %
OTP 45290 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágulhatnak a kínai alapok

2007. augusztus 22. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jól járhatnak a kínai alapok jegyeit vásárló befektetők, Hongkongban ugyanis második napja emelkednek a kínai vállalatok - az ázsiai pénzügyi központban is forgó - részvényei. (Ezek azok a részvények, amelyeket leginkább vásároltak az itthon is forgalmazott, kínai részvényekbe fektető alapok.) A drágulás hátterében az áll, hogy a pekingi kormány augusztus 20-án nyilvánosságra hozott döntése szerint a kínai belföldi befektetőknek hamarosan engedélyezik, hogy jüanjukat Hongkongban is részvénybe fektessék. (Eddig ez számukra csak belföldön volt engedélyezett, ami hatalmasra fújta a sanghaji tőzsdei lufit.)
A kínai magánszemélyek - várhatóan egy-két héten belül - szabadíthatják jüanban levő pénzüket a hongkongi tőzsdére. Ott számukra a legnépszerűbb befektetések pedig valószínűleg éppen azok a kínai részvények lesznek, amelyekből már eddig is vásárolhattak otthon jüanért, csak sokkal - a Lehman Brothers adatai szerint 40-60 százalékkal - drágábban. Sok kínai vállalat részvényei ugyanis a sanghaji és a hongkongi tőzsdén már régóta párhuzamosan forognak, az elmúlt években 2230 milliárd dollár megtakarítást felhalmozó kínai magánbefektetők ugyanakkor a külföldön forgó részvényekből nem vehettek. Így a sanghaji részvények sokkal drágábbak, a Hongkongban forgó ugyanazon kínai részvények pedig sokkal olcsóbbak lettek. A mostani rendelkezéssel megindulhat a kiegyenlítődés, ami ha a hongkongi kínai papírok áremelkedéséhez vezet, jelentős nyereséghez juttathatja a kínai részvényekbe fektető külföldi alapokat. Nyerhet a rendelkezéssel a kínai kormány is, amely már korábbi lépéseivel is megmutatta, hogy mindenképpen szeretné elkerülni az országban kialakult részvénypiaci buborék hirtelen kipukkadását.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet