BUX 139722.16 0,07 %
OTP 45870 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jelentősen gyengült a forint

2007. július 29. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Régen látott mértékben gyengült a forint csütörtökön és pénteken, az euró jegyzése a szerdai 247 forint körüli szintről péntek reggelre 253 forint fölé emelkedett. Délután ugyan már 250,20 és 252,20 forint között ingadozott a jegyzés, de nem tudni, ez konszolidáció volt, vagy csupán a szokásos pénteki pangás miatt jött vissza az árfolyam.
A forintgyengülésnek Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint csupán külső okai vannak, és ezek elsősorban a tengerentúlon keresendők. Az Egyesült Államok másodlagos jelzálogpiacával kapcsolatos aggodalmak más piacokra is átterjedtek, ami arra utal, hogy nem elszigetelt jelenségről van szó. Több bank is jelezte, hogy a jobb minőségű jelzáloghitelekkel is problémák lesznek, eközben a kockázati felárak hirtelen megemelkedtek, a Chrysler kivásárlását például éppen ezért másodszorra is elhalasztották. Ehhez jött még az argentin statisztikai adatokkal kapcsolatos hamisítási történet. Mindezen hatások régen látott tőkekivonást eredményeztek a kockázatosabb eszközökből, a részvénypiacok meredeken zuhantak, a befektetők zárták a carry pozícióikat – ami a japán jen erősödését eredményezte – és újra amerikai kötvényeket kezdtek vásárolni. Suppan hangsúlyozza, hogy a forint gyengülése mögött nincsenek belpiaci tényezők, és a hazai deviza mozgását a továbbiakban is a külföldi események határozzák majd meg: „ha kihullanak további csontvázak a szekrényből az amerikai jelzálogpiaccal kapcsolatban, akkor további forintgyengülés következhet”.
Hasonló véleményen van Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő elemzője: a szakember szintén hangsúlyozza, hogy a tőkekivonásnak kizárólag nemzetközi okai vannak. Érdekes – teszi hozzá –, hogy a forint komolyabb gyengülése a múlt hét második felében indult meg, holott már napokkal, hetekkel korábban is a tőzsde zuhanásáról és az amerikai jelzálogpiac problémáiról szóltak a hírek. A hazai deviza gyengélkedése – most, hogy a nemzetközi negatív hangulat elérte a kritikus szintet – addig fog tartani, míg a tengerentúlon meg nem nyugszanak a kedélyek, addig azonban még akár egy nagyobb forintgyengülés is kinéz – tette hozzá. Távolabbra tekintve a szakember rámutat, hogy hacsak nem jön valami egészen drámai hír az USA hitelpiacáról, akkor a paprikás nemzetközi hangulat elülte után az euró jegyzése – elsősorban a jelentős forintkamatnak köszönhetően – vissza fog térni az erős sávszél közelébe, tehát 245 forint környékére. A dollárt 184,50 forinton jegyezték lapzártánkkor, az egy nappal korábbi 182,30 forinttal szemben. Az állampapírok másodpiacán csütörtökhöz hasonlóan pénteken is megugrottak a hozamok, a rövid oldalon 3–9, míg éven túl 7–18 bázispontos emelkedés történt, legjobban a hároméves benchmark ment föl.

Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet