Biztosnak látszik a Genesis Energy spanyol és magyar napelemgyártó üzemeinek beruházása, legalábbis a szükséges gyártóberendezéseket nagy valószínűséggel finanszírozza majd az Egyesült Államok Export Import Bankja. A cég tegnapi bejelentése szerint a pénzintézet az előzetes vizsgálat alapján két szándéknyilatkozatot adott ki a leányvállalatok részére arról, hogy kész finanszírozni az egyenként mintegy 154 millió eurós projektek meghatározó részét jelentő gyártóberendezések megvásárlását – amennyiben a bank összes követelményének a projektek megfelelnek.
A hitel jó hír, hiszen a beruházás jelentős részét ezek a gépek teszik ki, ugyanakkor a közleményben említett összeg hatmillió euróval több, mint amiről eddig hallani lehetett. (A korábbi nyilatkozatok szerint az évi 100 MWp kapacitású üzemek 148 millió euróból épültek volna fel.) Egyelőre nem világos a pontos finanszírozási struktúra, bár erről a cég most azt írta, hogy ez „a hitelfinanszírozás tekintetében kialakult mindkét projekt vonatkozásában”. A technológiaszállítási szerződés megkötését követően válik lehetségessé a banki garancia, illetve hitelszerződés megkötése.
Bejelentették azt is, hogy a Rényi Gábor elnök-vezérigazgató érdekeltségi körébe tartozó Acquisition Pro Ltd.-nek a Genesis Energyben lévő részesedése harmadával csökkent, és a korábbi 10,58 százalékról 7,06 százalékra mérséklődött. Érdekes, hogy nem szimpla eladásról volt szó, a bejelentés arra utal, hogy a tulajdonos cég a Genesis Energyvel szemben fennálló tartozását törlesztette ilyen módon. (A cikk szerzője rendelkezik Genesis-részvénnyel.)
