A BÉT által múlt héten ismertetett tőkepiaci élénkítő csomag javaslatainak jelentős részét támogatja a Szabad Demokraták Szövetségének (SZDSZ) liberális gazdasági tanácsa – mondta Kóka János, a párt elnöke. A hosszú távú megtakarítások ösztönzését, az állami vállalatok tőzsdei privatizációját, valamint a pénzügyi ismeretek szélesebb körű oktatását is vállalhatónak tartja a gazdasági és közlekedési miniszter. (Nem talált pártfogásra a vállalatok adókedvezménnyel való parkettre csábítása, sem a befektetési jegyeknek a részvényekhez hasonló adókönnyítése, az előbbire orvosságként a miniszter inkább a GKM 100 milliós keretösszegű pályázati forrását említette.) A Budapesti Értéktőzsde épületében tartott kihelyezett ülést követő sajtótájékoztatón Kóka azt is bejelentette, hogy Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök a GKM versenyképességi tanácsának teljes jogú tagja lett, így a jövőben még hatékonyabban képviselheti a BÉT pénz- és tőkepiacokkal kapcsolatos véleményét.
A konkrét intézkedésekről elhangzott az is, hogy a megtakarítások ösztönzésével kapcsolatos előterjesztések már ősszel a parlament elé kerülhetnek, így akár jövőre már életbe is léphetnek, és több állami cég tőzsdére vitelére még ebben a kormányzati ciklusban sor kerülhet.
Az Állami Autópálya Kezelő magánosítása vagy a Szerencsejáték részleges privatizációja előtt nincs akadály, csupán a konkrét kormányzati döntés hiányzik, de a Volán társaságok, a MÁV vagy akár a Magyar Villamos Művek 49 százalékának eladása is lehetséges. A miniszter szerint a privatizáció szükségességét a hatékony és gazdaságos működés, valamint az átláthatóság megteremtése indokolja. Ugyanakkor azt is elismerte, hogy a stratégiai fontosságú vállalatok esetében bizonyos védelemre szükség van, esetenként az állami tulajdon megtartásával, más esetekben jogszabályi korlátokkal. A Mol és az OMV között zajló felvásárlási küzdelem nem teremthet precedenst más vállalatok számára, azért, hogy mindenáron állami tulajdonban maradjanak – tette hozzá. A BÉT a közeljövőben a többi parlamenti párttal is konzultál, és megpróbál további támogatókat is meggyőzni a javaslatok fontosságáról.
