A Genesis Energy igazgatósága a kisbefektetők érdekeinek védelmére hivatkozott a nagybefektetővel szemben, ezzel indokolta, hogy újabb jegyzési időszakot jelölt ki a zártkörű alaptőke-emelés lebonyolítására. A testület még májusban határozott úgy, hogy mintegy 1,2 millió részvényt bocsát ki 2800 forinton, az akkori tőzsdei árfolyam közel kétszeresén, amiből azok a tulajdonosok jegyezhettek, akik június 13-án a részvénykönyvben szerepelnek. Ez a jegyzés június 29-én zárult, de a több mint 70 százalékkal rendelkező főtulajdonos, a Genesis Investment Fund Limited a múlt hét végéig dönthetett volna arról, hogy a többi befektető által le nem jegyzett részvényekre, valamint további papírokra – a cég 3,2 millió darabig túljegyzést is elfogad – igényt tart-e.
A menedzsment szerint az érvelést a nagybefektető is helyénvalónak találta, ugyanakkor június 29-e után számos új, a döntést befolyásoló információ jelent meg. A BÉT a likvid papírok közé sorolta a részvényeket, szingapúri céget vettek, és megkötötték a gyárépítéshez és üzemeltetéshez szükséges technológiai megállapodásokat, sőt mint most jelezték, a spanyol kormány – korábbi hírek szerint várhatóan 15 millió eurós – támogatása is biztos, az erről szóló hivatalos értesítés néhány napon belül várható. Ezért az „esélyegyenlőség jegyében” úgy határoztak, hogy a kisrészvényesek augusztus 3. és 10. között újra jegyezhetnek, míg a nagytulajdonos augusztus 15-éig dönthet az általa jegyezni kívánt papírok darabszámáról.
Az utóbbitól egyébként legalább 3,4 milliárd forint befolyik a céghez, ugyanis a Genesis Investment Fund Limited az alapcsomagra jegyzési garanciát vállalt.
A kérdés így tehát csak az, hogy mennyi jön be a maximálisan lehetséges 9 milliárd forintnyi tőkéből és kiktől. Pénzre igencsak szüksége van a tőzsdei társaságnak, hiszen három napelemgyárat is fel kíván építeni a közeljövőben. Az egyenként 100-150 millió euróból megvalósuló befektetésekhez pedig az állami támogatásokon és a bankhiteleken felül jelentős saját pénzre is szükség van. Az egyes projektek esetében az önerő nagyságáról Rényi Gábor vezérigazgató korábban úgy nyilatkozott, hogy az 25-30 százalék körül lehet (a többi bankhitel és állami pénz). Tehát, ha csak a két biztosnak látszó állami támogatással is megtámogatott spanyol üzem 150 milliós és a magyar üzem 100 milliós költségvetését vesszük alapul, akkor is 15,5-19 milliárd forintra lehet szükség. A jelenlegi alaptőke egyelőre valamivel kevesebb mint 3,4 milliárd forint, így nem is csoda, hogy a cégvezető újabb jegyzés(ek) lehetőségét is felvetette.
A „gesztus” miatt egyébként néhány befektetői fórumban a Genesis Investment Fund Limited és a különböző szeretetszolgálatok közötti párhuzamot feszegették a hozzászólók, mivel a főtulajdonos, ha a tőzsdei árfolyam 2800 fölé emelkedik és a teljes csomagot mások jegyzik le, önként mondott le az árfolyamnyereségről. Sőt, a mostani állapot szerint az augusztusi jegyzés után a cégbírósági bejegyzést követően saját részvényeit adja át a jegyzőknek arra az időszakra, amíg az új papírokat be nem vezetik a tőzsdére, így azokat értékesíteni is lehet majd a BÉT-en. Egyes vélemények szerint ugyanakkor arról van szó, hogy főtulajdonos azért volt érdekelt a magas árban és az addig felkúszó tőzsdei kurzusban, hogy a többségi tulajdonrésze megtartása mellett vonjon be jelentős mennyiségű új tőkét. De ezek a feltételezések nem mindenkit tántorítanak el a társaságtól, amelynek az egyik internetes fan-klubjában már 200 felett van a tagok száma. (A szerző rendelkezik Genesis-részvényekkel.)
