Több banknak is kétmilliárd eurós hitelfelvételi szándékról szóló levelet küldött ki a Mol Rt. A Reuters hírére délelőtt a piaci szereplők többsége azonnal azt feltételezte, hogy ezt sajátrészvény-vásárlásokra fordítja majd a társaság. Ferencz I. Szabolcs, a Mol kommunikációs igazgatója a hitelfelvételről kérdésünkre elmondta, hogy az a cég normál üzletmenetének része, zömét gáztározó-építésre használják majd fel és hitelszerződésről egyelőre szó sincs, csak ajánlatkérésről. A kérdéses levél folyományaként nagyjából 3-4 hónapon belül jöhet létre hitelszerződés. Ugyanakkor persze semmit nem lehet kizárni – nyilatkozta Ferencz.
Az elemzők többsége viszont Herczenik Ákos Raffeisen-elemző véleményével ért egyet, aki szerint a piacok a hitel hallatán biztosan nem a gáztározóra, hanem a részvényvásárlásra gondolnak.
A Mol ára ennek megfelelően tegnap több mint 3,5 százalékkal kezdett magasabban és ebből 2,5 százalékot a nap végére is megtartott. Ehhez persze hozzájárulhatott az a pár nappal korábbi pletyka is, amely szerint az OMV közben 13,5 milliárd eurós hitelfelvételt készít elő a Barclays és a JP Morgan szervezésében azért, hogy 33-34 ezer forint körüli áron nyilvános ajánlatot tegyen a Mol-részvényekre. Thomas Huemer, az OMV szóvivője ezeket a híreszteléseket nem kommentálta a Bloombergnek.
A két cég közti helyzetet elemzők között ugyanakkor némi zavart okozott Veres János pénzügyminiszter az osztrák Wirtschaftsblattban megjelent interjújának egy része is, amely szerint ha a jelenlegi helyzet megoldódik és a kedélyek lenyugodtak, megkezdődhet a párbeszéd a két vállalat között az együttműködésről. Azt már kevesebb hírforrás idézte, hogy a miniszter az interjúban következő mondatában azonnal kijelentette, hogy erre most nem lát lehetőséget. Korábban a tárgyalások lehetőségét a Mol menedzsmentje is elvetette, arra hivatkozva, hogy a két vállalat között a mostani helyzetben nem folyhat egyenrangú párbeszéd.
A Mol eközben folytatta saját részvényeinek vásárlását. Tegnapi bejelentése alapján július 11-én 228 ezer 275 részvényt vásárolt 27 720 forintos árfolyamon. A tranzakciót követően a társaság 2 millió 991 ezer 925 darab A sorozatú részvénnyel rendelkezik. Ez arra utal, hogy akár ajánlatot tervez az OMV, akár nem, a Mol menedzsmentje továbbra is igyekszik a sajátrészvény-vásárlásokkal ennek elejét venni.
