BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Mol saját stratégiájához, az OMV a Molhoz ragaszkodik

Már nem a vállalatok feletti teljes kontroll megszerzéséről szól a konszolidáció a világon – fejtette ki tegnapi sajtótájékoztatóján a Mol vezérkara, miközben a szintén nyilatkozó OMV elkerülhetetlennek látja ezt a régióban. A két olajcég egymással nem tárgyal, érveiket a médián keresztül hangoztatják.

2007. július 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Már nem a vállalatok feletti teljes kontroll megszerzéséről szól a konszolidáció a világon, ez a helyzet a 12 dolláros olajár és a – finomítók számára veszteséges működést biztosító – másfél dolláros árrés időszakával elmúlt – jelentették ki a Mol menedzserei tegnap tartott sajtótájékoztatójukon. A konszolidáció akkor azt jelentette, hogy a nem hatékony – jórészt állami tulajdonú – vállalatot a hatékonyabb cégek felvásárolják és a saját hatékonysági szintjükre emelik.
Napjainkban inkább a partnerség kerül előtérbe. A mostani, 76 dolláros olajár és 5 dolláros árrés időszakában a világon már sehol sem lehet a nemzeti olajvállalatok felett a teljes kontrollt átvenni, a Mol maga is a partnerségekre törekszik inkább – mondta el Mosonyi György vezérigazgató. Az olajüzlet nemzetbiztonsági jelentőségű minden ország számára, így az államnak nemcsak lehetősége, de joga és kötelessége is vizsgálni azt, milyen üzletek adnak esetleg lehetőséget arra, hogy külső állami befolyás érvényesülhessen az olaj- és gázellátásban – tette hozzá Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató.
A kelet-közép-európai régióban a régi típusú konszolidáció folytatásának azért sincs értelme, mert ha például az OMV és a Mol egyesülne, akkor több piaci területen is többségbe, bőven 60 százalék fölé kerülhetnének a térség több országában, és ezt az érintett országok mellett várhatóan Brüsszel versenyhivatala sem hagyná jóvá – mondta még Mosonyi. Az OMV társulási szándékáról és az erről való tárgyalásról Hernádi elmondta, hogy az nem egyenrangú felek „beszélgetése” lenne.
Az OMV ugyanakkor – mint az a lapunkhoz eljuttatott nyilatkozatából kiderül – a konszolidáció fogalmát nem részletezve azt néhány éven belül elkerülhetetlennek tartja, amelyben saját magát a régió legjobban pozicionált vállalatának minősíti. Az osztrák olajcég a Mollal szemben nem a hatékonysági, hanem a méretbeli szempontokat emeli ki mint fontos tényezőt, és úgy véli, a két cég szövetsége (szemben a múlt heti Ruttensdorfer-nyilatkozat „megszerzés” szóhasználatával) előnyös lenne mind a részvényesek, mind a verseny és a fogyasztók, de még az alkalmazottak számára is.
A vita tehát előttünk zajlik, a Mol pedig folytatja sajátrészvény-vásárlásait, bár hétfőn már csak igen szerény mennyiséget, alig 13 ezer darabot vett 27 795 forintos áron, amivel összesen 2 millió 604 ezer 826 darabja van. Ebből és az áresésből úgy látszik, hogy a háború jelenleg inkább a médiába tevődött át a parkettről, mivel azonban egyik fél sem engedett egyelőre, ez bármikor változhat...

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet