A nemzetközi tőkepiacok iránti hazai érdeklődés továbbra is töretlenül növekszik, egyrészt a magyar piac szűkülésének, másrészt a külföldi börzék szinte folyamatos emelkedésének következményeként. Az elmúlt hónapokban elsősorban a német DAX–30 komponenseit, továbbá az ismertebb amerikai blue chipeket keresték a magyar ügyfelek – mondta lapunknak Kovács Péter, a Buda-Cash nemzetközi üzletágának vezetője. A tengerentúli börzék népszerűségégét az adózás kedvezőbbé válása is segítette – 20 százalékra csökkent az adókulcs, és a veszteség szembeállítható a nyereséggel –, továbbá az, hogy a hazai befektetők egyre több vállalati hírről, ha úgy tetszik, sztoriról értesülnek. Kovács szerint ez a tendencia a következő hónapokban sem fog változni: amíg a blue chipekkel évi 20–30 százalékos hozamot el lehet érni kiszámítható rizikó mellett, addig – különösen a tapasztalatlanabb ügyfeleknek – nincs miért kockázatosabb területen próbálkozni. A külföldi piacokon szerencsét próbáló befektetők a nagy indexpapírok mellett elsősorban a tőzsdén jegyzett befektetési alapokat – ETF – keresik, de a vállalkozó szelleműek szívesen üzletelnek tőkeáttételes termékekkel (warrantok, opciók) és a „slágerszektorok” kisebb szereplőivel is – ilyen volt az utóbbi hónapokban például a bioenergia. (Az utóbbi sztorira itthon is többen építenek.) Kovács Péter szerint a határon túli befektetés esetében a szélesebb választék mellett a devizakockázat megosztása is előnyt jelent, számos ügyfelet a forintgyengülés miatti félelem vezet a külföldi piacok felé. A tőkepiaci tapasztalattal nem rendelkező, külföldön szerencsét próbáló befektetőknek a szakember azt javasolja, hogy eleinte ismertebb cégek részvényeit vásárolják, mindig használjanak veszteséglimitáló megbízásokat, és ne kössék le teljes tőkéjüket egyetlen részvényben.
Móró Tamás, a Concorde elemzője szerint az ügyfelek ma már egyáltalán nem zárkóznak el a külföldi befektetésektől, nem tekintik kockázatosabbnak, mint a magyar részvényeket. Sőt, szép számmal akadnak befektetők, akik eleve csak külföldön fialtatják tőkéjüket. A Concorde-nál – mint ahogyan korábban is – az elmúlt fél évben népszerűek voltak a határon túli befektetések, elsősorban az orosz bankrészvényeket és a olajszektor szereplőit, a német autógyártókat és a távol-keleti befektetési alapokat vásárolták a magánügyfelek. Az elemző várakozásai szerint ami erős volt, az továbbra is erős maradhat, alapvetően nem drágák sem a fejlett, sem a feltörekvő részvények. Egy ilyen emelkedés után, amilyen az elmúlt félévben végbe ment, azonban a tapasztalatok szerint jobb óvatosnak lenni – hangsúlyozta Móró. A szakember szerint a következő hónapokban jól teljesíthetnek a távol-keleti piacok, úgymint Kína, Korea és Hongkong.
Zánkay Balázs, az Erste nemzetközi üzletágának vezetője kiemelte: a magánbefektetők számára elég mozgást és izgalmat hozott a hazai piac az utóbbi hónapokban, így náluk elsősorban az intézményi befektetők aktivitása nőtt meg a külföldi részvénypiacokon. Zánkay hozzátette, hogy az új magánügyfelek elsősorban nem a nyugati börzéken próbálnak szerencsét, hanem sokkal inkább a régiós tőzsdéken: Romániában, Bulgáriában vagy Lengyelországban. A román és a bolgár tőzsdéken az utóbbi hónapokban fellángolás volt tapasztalható, ilyenkor az ügyfelek egy ígéretes vállalati hírre általában rövid távra vesznek föl vételi pozíciókat, amit az esetek többségében 1-2 hónapon belül jókora nyereséggel tudtak lezárni az utóbbi 1,5-2 évben. Romániában most már megfelelő a likviditás, és minden évben előfordul néhány olyan sztori, amely ha nem is tömegesen, de vonzza a hazai magánbefektetőket – mutatott rá a szakember.
