BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pezseg az élet a Mol körül

2007. július 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hivatalosan is megerősítette a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a NAPI Gazdaság korábbi információját arról, hogy vizsgálat folyik a Mol részvényügyleteivel kapcsolatban (NAPI Gazdaság, 2007. június 28., 11. oldal). Az MTI-nek Binder István, a PSZÁF szóvivője elmondta, hogy a felügyelet itthon és külföldön is megvizsgál minden körülményt az ügy kapcsán. A Mol eközben újabb sajátrészvény-vásárlásokat jelentett be, július 5-én további 1 millió 383 ezer 410 saját részvényt vásárolt 28 100 forintos átlagáron, így összesen már 2 millió 591 ezer 984 saját részvénye van, ami az alaptőke 2,37 százalékát képviseli. A befektetőknek tehát nincs okuk panaszra, izgalomban nincs hiány a Mol (és az OTP) körül sem. Ráadásul Megdet Rahimkulov cége, a Kafijat Kft. hivatalosan is bejelentette június 14-ei, 38 milliárdos tőkeemelését, amelynek célját is megjelölte: Mol- és OTP-részvények vásárlása.
A felügyeleti vizsgálattal kapcsolatban az egyetlen igazi kérdés, hogy tisztázhatja-e, vajon kié is az a közel 6 százalékos részvénycsomag, amelynek tulajdonosa a Bank Austria Creditanstalt egyik ügyfele, illetve hol is van az OMV frissen vásárolt 8,6 százalékos Mol-részvénycsomagja. A felügyelet szóvivője ugyan egyáltalán nem erősítette meg, hogy ez a vizsgálat kiterjedne az OMV Mol-részvényekkel kapcsolatos tevékenységére, mégis meglepő lenne, ha ez kimaradna a vizsgálatból.
Az MTI tudósítása ugyanakkor felvetette, hogy a PSZÁF vizsgálata a kormány által ellenséges felvásárlónak minősített OMV és a részvények hozzájutásában közreműködő Rahimkulov-cégek, illetve a VCP tevékenysége mellett a Mol részvény-kölcsönadási gyakorlatát is vizsgálhatja. Aggályos lehet ugyanis az a gyakorlat is, ahogy a Mol különböző cégekhez kihelyezte immár több mint 30 százaléknyi részvényét, amelyek szavazatai az igazgatóságot támogatták eddig, miközben az OMV nem szavazhat 10 százaléknál többel.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet