BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mol-birtokos lett az MFB is

Újabb tízszázaléknyi részvénycsomagot vásárolhat a Mol, miután tegnap megállapodott az MFB-vel egy ugyanekkora sajátrészvény-csomag kölcsönadásáról, amire a szóvivő szerint nem a kormány utasította a bankot. Az INA-t ugyanakkor, úgy tűnik, nem akarja eladni.

2007. július 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Újabb sajátrészvény-vásárlásokkal támogathatja meg saját árfolyamát a Mol, miután a Magyar Fejlesztési Bankkal tegnap megállapodott tíz százaléknyi (10 millió 933 ezer darab) saját részvényének kölcsönadásáról. A közlemény a tranzakcióról csupán annyit jegyez meg, hogy az MFB befolyása ezzel 10 százalékra fog nőni a társaságban, és hogy a részvények transzferálása később történik meg, amiről külön tájékoztatnak. Egyidejűleg a Mol azt is bejelentette, hogy július 2-án 508 ezer 690 saját részvényt vásárolt a tőzsdén az ING-n keresztül, és ezzel már 9 millió 877 ezer 690 darab A sorozatú saját részvényt birtokol.
A közlemény a tranzakció céljáról csupán annyit jegyez meg, hogy az a Mol tőkeszerkezete optimalizációs programjának része (az MFB céljáról semmit), de az ok nyilvánvalóan a Mol OMV általi felvásárlási kísérletének megakadályozása. Daróczi Dávid kormányszóvivő ezzel kapcsolatban az MTI-nek elmondta, hogy az MFB önállóan hoz döntéseket, csupán tájékoztatja a kormányt. Hozzátette: a kormánynak nincs lehetősége és szándéka sem arra, hogy közvetlenül beavatkozzon tőzsdei részvényügyletekbe, a kabinet azonban a jogszerű eszközök igénybevételében elmegy a végsőkig a nemzeti olajtársaság megvédése érdekében. Meg tudom erősíteni azt is, hogy ezekkel a lépésekkel kapcsolatban eleget fog tenni a tájékoztatási kötelességének is. Ha ilyen lépésre sor kerül, azt a kormány be fogja jelenteni: határozott és átlátható, transzparens lépéseket fogunk tenni a Mol védelmében – mondta a kormányszóvivő a távirati irodának.
A megállapodás miatt a részvények ára érthető módon azonnal elindult felfelé, ezzel ugyanis a társaságnak gyakorlatilag megnyílt a lehetősége újabb tízszázaléknyi részvénycsomag megvásárlására, nem beszélve arról a több mint egymillió darabról, amit még az MFB-nek adandó tíz százalékhoz akár már ma megvehet.
A Mol és a kormány tehát teljes mellszélességgel kiáll az OMV felvásárlási kísérlete ellen.
Ugyanakkor az osztrák olajtársaság részéről egyelőre semmilyen lépésről sem tudni, ahogy arról sem, hogy az a bizonyos rejtélyes, közel hatszázaléknyi részvénycsomag végül hova is került (NAPI Gazdaság, 2007. július 2., 7. oldal).
A piacon az osztrák Wirtschaftsblatt-tól származó információk szerint a Molról elterjedt, hogy már ott tart, eladná az INA-ban birtokolt 25 százalékos részesedését, csak hogy pénzt tudjon előteremteni a további sajátrészvény-vásárlásokhoz. A Mol kommunikációs igazgatója, Ferencz I. Szabolcs ezzel kapcsolatos kérdésünkre a következőket közölte: „a cég nem kommentál piaci spekulációkat. A Mol továbbra is az egyik legerősebb pénzügyi pozíciójú energiavállalat a régióban, és pénzügyi okokból nincs szüksége bármely részesedésének eladására”.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet