Az OMV Molban történt tulajdonszerzését ellenséges kivásárlásnak tekinti a magyar kormány, ezért „meg fogjuk védeni magunkat” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken Budapesten, hozzátéve, hogy a magyar kormány álláspontja az elmúlt napokban nem változott e kérdésben – tudósított az MTI.
„Szeretnék világosan fogalmazni: nem szóbeli intervenciót követtem el, hanem intervenciót fogok eszközölni, aminek tartalmáról egyelőre nem áll módomban részleteket közölni” – emelte ki a kormányfő újságírók előtt.
Kóka János gazdasági miniszter a CNBC hírtelevíziónak adott nyilatkozatában pénteken egy befektetési konferencián azt mondta, hogy a Molt mindenképpen megvédik egy ellenséges felvásárlástól, hiszen egy stratégiai fontosságú cég, amely gázvezetékeket birtokol. Ezek pedig a lakosság ellátásbiztonsága szempontjából fontosak – állította a miniszter.
A nyilatkozatokból kitűnik, hogy a kormány meg kívánja akadályozni az OMV térnyerését a Molban, ugyanakkor egyelőre semmit nem lehet tudni arról, hogy milyen eszközökkel kívánja ezt megtenni. A tőzsdei vásárlás ezek között valószínűleg nem szerepel – ennek törvényi akadályai is vannak és ilyet a magyar állam eddig sem tett soha, ráadásul ellentmondana az egész eddigi privatizációs logikának is –, ez inkább csak a spekulánsok vágyálma lehet. Gyurcsány Ferenc szavai ugyan félreérthetőek (az intervenció tőzsdei szóhasználatban állami vásárlást vagy eladást jelent, általánosságban azonban csak közbelépést), de kevéssé valószínű, hogy tőzsdei vásárlásra utalt volna.
A Mol viszont – a védelem valószínűleg leghatékonyabb módszereként – tovább vásárolja saját részvényeit, pénteken már 8 millió 929 ezer 208 papírja volt. Ezzel a saját tulajdonában, illetve az OTP, a Magnolia és a BNP Paribas birtokában már 30,86 százaléknyi részvény van. Az OMV-nek ekkora „ellenszélben” valószínűleg már nem lesz kedve tovább vásárolni, noha ő is tehetne fel kérdéseket arról, hogy a tőke szabad áramlásával és tízszázaléknyi sajátrészvény-vásárlási korláttal mennyire férnek össze a mostani lépések és nyilatkozatok...
