BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány elszánt a Mol megvédésére

2007. június 28. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap délelőtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök telefonon beszélt Alfred Gusenbauer osztrák kancellárral, és megerősítette korábbi nyilatkozatát, amelyben barátságtalan lépésnek nevezte a Mol kivásárlására irányuló osztrák szándékot – mondta csütörtöki budapesti tájékoztatóján Budai Bernadett. A kormányszóvivő alapvető nemzeti érdeknek nevezte a Mol kivásárlásának megakadályozását, ugyanakkor tagadta, hogy olyan jogszabály megalkotására készülnének, amely amerikai mintára vétójogot biztosítana a kormánynak egy magyar cég esetleges felvásárlásánál.
Veres János pénzügyminiszter ugyanakkor éppen az uniós jogszabályok vizsgálatát helyezte kilátásba, hogy megtudják, van-e olyan passzus, amely a magyar jogrendbe is beilleszthető és védelmet nyújtana a stratégiailag fontos vállalatok számára.
A pénzügyminiszter fontosnak nevezte, hogy a jövőben Magyarországon is legyen ilyen szabályozás. Ugyanakkor egyértelműen kijelentette, az állam nem vásárol a tőzsdén Mol-részvényeket, erre a törvény sem ad lehetőséget. Kijelentette, egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, milyen módszerrel akarják kivédeni a felvásárlási kísérletet, mert az rontaná a módszer hatékonyságát.
A kormányzat részéről elhangzó, esetenként ellentmondó nyilatkozatokból annyi mindenképpen látszik, hogy a magyar kormány elszántan igyekszik elriasztani az OMV-t a további részvényvásárlásoktól. Ugyanakkor a törvény adta lehetőségeket és a Mol alapszabályát részletesen vizsgálva egyértelműen kiderül, hogy a jelenlegi szabályok mellett a Mol felvásárlásának megakadályozására az államnak közvetlenül nincs lehetősége. Az egyetlen állami tulajdonban levő, B sorozatú szavazatelsőbbségi részvényhez kapcsolódó különleges jogok az évek során olyannyira szűkültek, hogy az semmi ilyesmire nem alkalmas.
A tízszázalékos szavazati korlátot már nehezebb kijátszani, de egymástól független részvénypiaci szereplők segítségével, több tízszázalékos tulajdonos fellépése esetén már komoly vitára adhat alkalmat – akár bírósági ügy is lehet belőle –, hogy lehet-e alkalmazni (bár ennek megítélésére első körben a Mol igazgatósága jogosult). A kormány számára az igazi lehetőséget vélhetően a jogszabályok változtatása, az adminisztratív eszközök, illetve a versenyszabályok szigorú alkalmazása jelentheti, itt azonban az unió vigyázó szemeire kell figyelnie...

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet