Nem tekintem barátságos lépésnek, hogy egy állami tulajdonban lévő cég előzetes értesítés nélkül azért kíván részesedést vásárolni egy másik vállalatban, hogy megszerezze a kontrollt a célpont felett – jelentette ki a Mol-OMV üggyel kapcsolatban a Reuters kérdésére Gyurcsány Ferenc. A miniszterelnök ellenséges felvásárlási kísérletnek minősítette az osztrák olajcég akcióját, mert az nem a stratégiák önkéntes egyeztetésén alapul. Épp ezért a kormányzat minden eszközzel azon lesz, hogy az OMV ilyen irányú törekvését megakadályozza. A miniszterelnök az ezzel kapcsolatos kormányzati stratégiát nem kívánta elárulni, csupán annyit mondott, hogy erről a napokban és a jövőben is egyeztetni fog a Mol vezetőivel (egy felvásárlás direkt vétózására az állami kézben levő B részvény már nem alkalmas). A határozott nyilatkozat egyértelművé tette, hogy ha az OMV ténylegesen a Mol részvényeinek felvásárlása mellett döntene, akkor nem csupán a magas tőzsdei árral és a menedzsment ellenállásával, de a magyar kormány rosszallásával is szembe kell néznie (az olajiparban közhely, hogy valamely országban működő olajcégnek az állammal jóban kell lennie, ezt a Slovnaft példája is mutatja).
A kormány e határozott szándéka mellett ráadásul még az ellenzék is kiállt, a Varga Mihály által jegyzett, az MTI-hez eljuttatott közleményben kijelentette, hogy a Fidesz támogatja a magyar kormány határozott fellépését az említett célok elérése érdekében. Ők is kiemelik, hogy egy ilyen, a régiós verseny kiiktatását célzó tranzakciót egy állami cég részéről nem tartanak elfogadhatónak. A Mol – érthető módon – maga is sajtónyilatkozatban üdvözölte a kapott egyértelmű politikai támogatást, amit a saját stratégiája, az önálló növekedés igazolásának tekint.
A magyar politika határozott ellenállása az OMV számára valószínűleg mindenképp jelzés arra, hogy ne számítson sok jóra Magyarországon, ha az egyébként már meglehetősen magas tőzsdei ár ellenére további vásárlásokkal, esetleg nyilvános ajánlattal valóban meg akarja szerezni a Mol feletti kontrollt. Az ilyen lépés egy kormány részéről egyébként a nemzetközi piacokon nem példátlan, hiszen a nemzetinek tekintett olajvállalatot (erre legjobb példa maga az OMV, amely az öbölbeli – állami tulajdonban lévő – befektetési társaság, az IPIC és az osztrák állami tulajdonos együttműködése miatt gyakorlatilag felvásárolhatatlan) az államok többsége védi az idegen társaságok kontrollszerzési törekvései ellen. Erre más iparágakban is van példa, ilyen volt az Egyesült Államok kormányának fellépése, amikor a kikötőit üzemeltető céget, a P&O-t a Dubai Ports fel akarta vásárolni. A kivásárlási ügy ezzel valószínűleg egy időre meg is torpan, ezt a tegnapi tőzsdei ár is jól mutatja.
Ugyanakkor az OMV további terjeszkedését a Molban valószínűleg leginkább a Mol saját részvényekkel folytatott tranzakciói és az alapszabály 10 százalékos szavazati korlátja akadályozhatja. A sajátrészvény-vásárlásokkal tegnapelőtt a Mol 30 ezer forintig is felhajtotta az árfolyamot és tegnap be is jelentette, hogy kereken 5 millió darab saját részvényt vásárolt, 29 974 forintos átlagáron. Ezzel összesen 8 millió 331 ezer 127 darab saját részvény van a birtokában (7,6 százalék) és még további 2 millió 601 ezer 852 részvényt vásárolhat (ebben a tegnapi bejelentése alapján az ING mellett már az OTP is szerepet játszhat). Ezekkel persze nem szavazhat egy közgyűlésen, de az OTP-hez, a BNP Paribas-hoz, a Magnoliához – a törvény szellemével persze némileg ellentétes megoldással – kihelyezett részvényekkel már igen, ami 21,8 százaléknyi „közvetett” részesedést biztosít számára.
Ennél szavazati ereje persze még több is, hiszen vélhetően bírhatja az OTP és a munkavállalók saját tulajdonában levő részvények támogatását is, ami további 1,5 százalék. Befolyásban ez pedig még több, hiszen a saját részvények nem szavaznak.
Mindez együtt vélhetően elég ahhoz, hogy az OMV számára ne érje meg tovább folytatni Mol-részesedésének növelését. Az sem kizárt, hogy számára elég ennyi is, hiszen 18,6 százaléknyi részvényével ha türelmesen vár, 2010-ben valószínűleg sokkal nagyobb szerepet kaphat majd (akkor automatikusan eltörlődik a 10 százalékos szavazati korlát). Ráadásul semmi nem gátolja abban, hogy a kedélyek lecsillapodásával bejelentés nélkül elmenjen 20 százalékig, miközben a Mol valószínűleg nem tudja a végtelenségig folytatni részvényei „kiszervezését”. 2010-re pedig akár a politika hozzáállása is változhat...
