BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felvásárlási csata dúl a Mol-piacon

Heves felvásárlási csata dúl a Mol-piacon, egyelőre még nem látszik, melyik fél kerül ki győztesen belőle. A küzdelem egyértelműen árfelhajtó hatású, tehát a kisrészvényeseknek még ezen az árszinten is érdemes elgondolkozniuk a vételen.

2007. június 26. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Folytatódott a Mol árfolyamának látványos emelkedése, az egy hete még nem sokkal 24 ezer forint felett mozgó jegyzés a 6 százalékos keddi drágulás után 30 ezer forinton zárt. A forgalom óriási volt, a parketten az alaptőke közel 6,6 százaléka, 7,2 millió részvény fordult meg, 216 milliárd forint összértékben. Piaci értesülések szerint a vételek többsége mögött a Mol „udvari” brókercége, az ING állt, csak tegnap több millió részvényt vett meg. Eközben a Mol hivatalos közleményben jelentette be, hogy a cég hétfőn több mint 7 milliárd forintért mintegy 251 ezer darab saját részvényt vásárolt az ING Bank közreműködésével. Ez alapján a sajátrészvény-állomány 3,3 millió darab papírból áll, ehhez jönnek a tegnapi vásárlások.
Az ING mellett azonban állítólag az ÁÉB és az osztrák Raiffeisen is jelentős mennyiséget vásárolt tegnap. Úgy tűnik, mindkét fél elhatározta, keresztülviszi akaratát, amihez elegendő pénzzel is rendelkeznek, amit nem félnek használni. (Bizonyos híresztelések szerint ráadásul a Mol a bankközi devizapiacon jelentős nagyságú euróeladásokba kezdett, ami alátámasztja a vételről szóló információkat.) A piaci szereplők szerint a felvásárlási csata folyamatban van: a Mol védekezik és vásárolja részvényeit, de az OMV is – még ha nem is közvetlenül ő – tovább gyűjtöget, hiszen jelenlegi részesedése a Mol-menedzsment ellenállása miatt önmagában egyelőre nem sokat ér.
Az elemzők mindenesetre óvatosságra intik a befektetőket, a legtöbb vélemény szerint fundamentálisan már erősen a határon jár a Mol kurzusa. Igaz, egy felvásárlás esetén ezek egyáltalán nem számítanak, az árfolyam ilyenkor akár irreális magasságba is emelkedhet (emlékezzünk csak a pár éve a TVK vagy az Inter-Európa piacán dúló felvásárlási harcokra). A nagy kérdés, hogy az OMV meddig hajlandó elmenni az árban, illetve vannak-e – s ha igen, akkor melyik félnek – baráti kezekben komolyabb csomagok. Nem szabad elfelejteni, hogy egy esetleges Mol-közgyűlésen egy ellenséges felvásárló – a Mol menedzsmentjének álláspontja szerint az OMV, úgy tűnik, egyértelműen ilyennek számít – komoly jogi és alapszabályi korlátokkal találhatja magát szemben egy hatalomátvételi próbálkozás esetén akár még egy sikeres nyilvános ajánlat után is. A Mol-menedzsment pedig elszánta magát a felvásárlási kísérletek megakadályozására.
Pletser Tamás, az Erste elemzője szerint például az ÁÉB mögött álló orosz befektető pénzügyi ereje révén megint meg tud szerezni egy 5-6 százalékos pakettet, amit persze Rahimkulov nem feltétlenül csak az osztrákoknak értékesíthet – tette hozzá. A spekulációk miatt a szakértő további drágulást is elképzelhetőnek tart, s így szerinte akár a 40 ezer forintos kurzus sem feltétlenül kizárt. Persze mindez attól függ, kialakul-e egyfajta licit a felek között. Herczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője mindenesetre úgy véli, éppen emiatt rövid távon, spekulációs céllal érdemes lehet tartani a Mol-részvényeket, de figyelni kell, mert ha nem jönnek a hírek és a találgatások a felvásárlás további menetéről vagy valamelyik fél megszerzi az általa kívánt mennyiséget, akkor a jegyzés menthetetlenül elindul lefelé, különösen hogy fundamentálisan 21–23 ezer forintnál nincs több a papírban. Ennél némileg optimistább az Erste szakértője, aki szerint a Mol esetében a gazdálkodás számait figyelembe véve 26–28 ezer forintos árfolyam lehet indokolt.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet