BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb kibocsátásokat tervez a Genesis

Az ősszel indulhat az első beruházás, amelynek eredményeképpen 2009-ben már működő napelemüzeme(i) lesznek a Genesis Energynek.

2007. június 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelenleg is zajlik a Genesis Energy zártkörű részvénykibocsátása, de a cégnek feltehetően újabb tőkeemelés(ek)re lesz majd szüksége. Rényi Gábor vezérigazgató egy tegnapi sajtótájékoztatón úgy nyilatkozott, hogy a projektekhez 25-30 százalékos önerővel számolnak, és a fennmaradó részt tennék ki a kormányzati támogatások, valamint a hitelek. Ennek alapján a magyarországi Környén 99,5 millió – itthon egyébként lehet, hogy egy nagyobb teljesítményű és drágább beruházás valósul meg –, valamint a spanyolországi Cádiz közelében lévő ipari parkban 148 millió euróból megvalósuló két napelemgyárhoz legalább 60–75 millió eurónyi, azaz 15–18 milliárd forintnyi saját erővel kell számolni. A Genesis jelenlegi alaptőkéje valamivel kevesebb mint 3,4 milliárd forint, ami a mostani 2800 forintos kibocsátási árfolyam mellett felkínált papírokkal együtt további 3, 4, sőt túljegyzés esetén akár 9 milliárd forinttal nőhet. Ez persze még mindig elmarad a megkívánt tőkemennyiségtől, sőt a tervezett szingapúri üzemmel ebben az esetben még nem is számoltunk. Rényi egyébként a 2800 forintos árfolyammal kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy abba már beleszámolták az üzleti tervekben felvázolt növekedési lehetőséget. (A tőkeemelés bejelentésekor a tőzsdei kurzus 1300 forint körül mozgott.)
A beruházások előkészítése jól halad, egyelőre a támogatások is érkeznek. A pénteken bejelentett, a magyar kormány részéről adott beruházási érték 37,5 százalékára – ez mintegy 37,5 millió eurót jelenthet – kiterjedő állami adókedvezmény, valamint ennek a terhére adott 2 milliárd forint értékű vissza nem térítendő készpénztámogatás mellett a spanyol gyár esetében az andalúz kormány 14,67 millió eurós beruházásösztönző támogatását a spanyol kormány várhatóan további 15 millió euróval egészíti ki. A szingapúri befektetés esetében is lehet támogatásra számítani, igaz, ott más jellegű lehet az állami szerepvállalás: elsősorban támogatott hitelek, valamint a terület 100 éves hasznosítási joga jöhet szóba. Ez a gyáregység azonban legkorábban 2010-ben termelhet, a jelenlegi elképzelések szerint ugyanis valamelyik európai helyszínen indul először a beruházás 2007 őszén, ettől az időponttól számítva 18 hónap múlva pedig már legördülhetnek a szalagokról a vékonyréteg-technológiával készült napelemek. A következő projekt 3–6 hónapos késéssel indul, tehát jó esetben 2009-ben már mind a két gyár üzemel, 2010-ben pedig a három üzemben összesen éves szinten 250–300 MWp/év kapacitással rendelkezik majd a Genesis, amivel az Equilor becslése szerint akár a világpiaci termelés 4–8 százalékát adhatja.
A korábbi ígéretek után tehát egyre több a konkrétum a tervezett üzemekkel kapcsolatban, talán nem véletlen, hogy a múlt héten megjelent az első elemzés is, amely ugyan kockázatosnak, de ígéretesnek tarja a papírokat. A diszkontált cash-flow módszerrel az Equilor elemzése 8750 forintos árfolyamot határozott meg, amit a kockázatok miatt 60 százalékos diszkonttal korrigált, ami alapján 2800–3500 forintos jelenlegi részvényárat határozott meg. Ennél is optimistábbnak bizonyult tegnap Rényi Gábor, hiszen – feltehetően a kincstári optimizmustól fűtve – azt nyilatkozta, véleménye szerint két év múlva a részvényárfolyam 20 ezer forint lesz.
(A szerző rendelkezik Genesis-részvényekkel.)

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet