Újabb kormánytámogatást nyert el a Genesis Energy, a múlt héten bejelentett andalúz állami pénz után ezúttal a magyar projekthez kaptak hozzájárulást. A pénteki bejelentés szerint a Genesis Solar Magyarország Kft. a 99,5 millió euró értékű (közel 25 milliárd forint értékű) környei beruházáshoz a teljes összeg 37,5 százalékát kitevő adókedvezménye mellett egyedi kormánydöntés alapján utólagos finanszírozással 2 milliárd forint vissza nem térítendő készpénztámogatásban is részesül. (Ez természetesen csökkenti majd az érvényesíthető adókedvezmény összegét.) A Tatabányai Ipari Park területén megvalósuló, 197 főt foglalkoztató, 80 MWp éves teljesítmény kibocsátású üzem amorf szilícium alapú, vékonyréteg-technológiájú napelemeket gyárt majd. Rényi Gábor vezérigazgató a NAPI Gazdaság kérdésére úgy nyilatkozott, a várakozásaiknál magasabb összegű támogatáshoz jutottak, véleménye szerint a döntéshozók feltehetően akceptálták, hogy bár viszonylag kevés munkahelyet teremtenek, de a gyár magas hozzáadott értékkel termel majd.
A korábbi nyilatkozatok szerint a két, konkrét tervekkel rendelkező helyszín, Magyarország és Spanyolország között – a cég egyébként már jelezte, hogy Szingapúrban is folytat tárgyalásokat – ott valósul majd meg hamarabb a gyártás, ahol döntés születik a támogatásról. Egyelőre tehát jól állnak a dolgok, hiszen a spanyol leányvállalat, a Genesis Solar Espana június közepén jutott 14,67 millió eurós (mintegy 3,7 milliárd forintos) beruházásösztönző támogatáshoz az andalúz kormánytól, ráadásul itt még a spanyol kormánytól is várnak pénzügyi segítséget. Ez a gyár ugyanakkor többe kerül, 148 millió euróból valósul meg, igaz, a teljesítménye is nagyobb, 100 MPw lesz. Rényi kérdésünkre elmondta, még nem döntöttek arról, hogy melyik beruházás lesz az első, de megerősítette, néhány hónapos késéssel mindkét helyen elindul a projekt.
Az ígéretek után tehát végre konkrétumokkal is elő tudott állni a cég, amelynek alapján, feltehetően a harmadik negyedévben, tényleg megkezdődnek a beruházással kapcsolatos első konkrét lépések.
Az utóbbiakat hiányolta az első magyar Genesis-elemzés is, amely a múlt héten látott napvilágot. A kis papírokra specializálódott Equilor előrejelzése diszkontált cash-flow alapú értékelése a magyarországi üzemre vonatkozó menedzsment-előrejelzések alapján 8750 forintos részvényárfolyamot határozott meg, amit a nagyfokú bizonytalanság és a kockázatok miatt igen jelentős, 60 százalékos diszkonttal korrigált, ennek alapján 2800–3500 forintos sávot határozott meg a célárfolyamra. (Az alsó értéket a most is zajló tőkeemelés 2800 forintos kibocsátási értéke adta.) Szegner Balázs az anyagot még a bejelentés előtt készítette el, így, mint kérdésünkre elmondta, a bizonytalanság ugyan némileg csökkent, de a diszkontot akkor lesz érdemes felülvizsgálni, ha a további kérdések is tisztázódnak. Ezek között említette a spanyol támogatást, a finanszírozást (saját tőke, hitelek és támogatások aránya), valamint a technológiai szerződések aláírását. Véleménye szerint ha meglesznek a konkrét válaszok, az jelentősen mérsékelheti majd a részvényárfolyam ingadozását – a hétfői 1950 forintos minimumról drágult a papír péntekre 2631 forintig –, ráadásul a Genesis felkeltheti az intézményi befektetők érdeklődését is.
A bejelentést mindenesetre kedvezően fogadta a piac, a kurzus 82 milliós forgalom mellett 20 százalékkal emelkedett. Így pedig már nincs is olyan messze a június 29-éig tartó zártkörű részvénykibocsátás 2800 forintos árfolyamától. Lehet, hogy azoknak, akik június 13-án részvényesek voltak, mégis érdemes lesz élniük a lehetőséggel...
(A szerző rendelkezik Genesis-részvényekkel.)
