BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Külföldi kézben az amerikai állampapírok nyolcvan százaléka

2007. június 3. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Egyesült Államok költségvetési hiányának finanszírozása mostanában nem nehéz dolog: a külföldiek rendíthetetlenül jönnek és vesznek, részesedésük az ország állampapírpiacán – a három és tíz év közötti futamidejű papírok körében – eléri a 80 százalékot. Ezen állampapírok 835 milliárd dolláros állományából 672 milliárd van a birtokukban, márpedig ez az arány a statisztika XIX. századi kezdete óta nem volt ilyen magas – írja a Bloomberg kutatók eredményeire hivatkozva. Az utóbbi egy évben például Brazília és Kína 22 százalékkal növelte dollárbefektetései állományát, 2002 óta pedig a külföldiek kezében lévő állampapírok mennyisége megduplázódott.
„Ezeknek a dollároknak menniük kell valahová, nem fundamentális okokból jönnek ide, hanem muszájból” – mondta Charles Comiskey, a HSBC amerikai kötvénypiaci főnöke a hírügynökségnek. A jelenség persze a kamatkiadásokon keresztül kedvez mind az amerikai államnak, mind a kötvénykibocsátó vállalatoknak, egy korábbi, 2005-ös Fed-tanulmány szerint ugyanis a hosszú távú amerikai kötvényhozamok 1,5 százalékponttal lennének magasabbak az óriási tőkebeáramlás nélkül. Ugyanakkor egyes politikusok féltik az ország függetlenségét, azt mondják, félő, hogy az USA pekingi, sanghaji vagy tokiói gazdasági döntések áldozatául esik.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet