Idén másodjára reszketett meg a kínai piacon befektetők keze, a szerdai kereskedés során a China Stock Index 281,83 ponttal, 6,8 százalékkal került alacsonyabbra és 4053,88 ponton zárt, miután a kínai kormány bejelentette: a részvénytranzakciók adóját háromszorosára emeli. A világ tőzsdéi most azonban jóval visszafogottabb eséssel reagáltak, New York, Tokió és London is kevesebb mint egy százalékkal került lejjebb – jelentette a Bloomberg hírügynökség.
A kínai kormány idén másodszor próbálta lehűteni a kínai részvénypiac euforikus hangulatát; először februárban szigorította a hitelből történő befektetés szabályait, akkor 8,8 százalékos zuhanást okozva egy nap alatt. A mostani szigorítással 0,1 százalékról 0,3 százalékra emelte a részvénytranzakciók után fizetendő adót. A lelkesedés lehűtésére szükség is lehet, Kínában ugyanis egy nap alatt 300 ezer új értékpapírszámlát nyit meg a lakosság, olyan nagy a befektetési kedv. Az ilyen számlák száma a héten először haladta meg a százmilliót, a tegnapi részvénypiaci forgalom pedig meghaladta az 53 milliárd dollárt, ami több volt, mint a Wall Street forgalma.
Mértékadó piaci szereplők ugyanakkor óva intenek a felfokozott részvénypiaci hangulattól. Mark Mobius, a Templeton Asset Management Ltd. vezetője – aki itthon Fotex-befektetéseivel kapcsolatos aktív fellépésével vált ismertté – kijelentette, hogy 30 százalékkal kellene esnie a piacnak ahhoz, hogy Kínában reális árak alakuljanak ki.
A kínai kormány egyébként az idén már másodszor emelt kamatot, részben szintén a részvénypiaci befektetések lehűtésére – mindeddig sikertelenül.
