BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rahimkulov vette a Molt

2007. május 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Kafijat Zrt. pénteken bejelentette, hogy 429 ezer 861 darab Mol-részvény május 24–25-i megvásárlásával Megdet Rahimkulov és családtagjainak összes befolyása a Molban elérte az 5,231 százalékot. A részvényeket a Kafijat a Firthlion Limiteden keresztül vásárolta meg, amely egymagában 4 millió 562 ezer 794 Mollal rendelkezik (4,64 százalék), de további részvények vannak az Általános Értékpapírforgalmi Banknál opciós szerződés formájában (500 ezer darab) és egy kis csomag (85 ezer 921 részvény) a Cipruson bejegyzett, két Rahimkulov fiú tulajdonában levő Charing Investments Ltd.-nél. Ez 5 millió 148 ezer 715 részvényt jelent összesen.
Az orosz multimilliárdos bevásárlásaival rácáfolt arra a tavaly szeptemberben tett kijelentésére, mely szerint a Mol nem annyira jó befektetés, hiszen az olaj 40-45 dollárig fog esni és az olajcég amúgy sem tud majd terjeszkedni. Úgy tűnik, mostanra megváltozott a véleménye, hiszen nagy valószínűséggel ő vásárolta a május 23-án forgott 3,6 millió Mol-részvény többségét is (csak azokat nem kellett bejelentenie, mert még nem érte el az öt százalékot), ahogy azt korábban lapunk is feltételezte.
A Budapesti Értéktőzsde valószínűleg egyik legnagyobb tétekben játszó befektetőjének véleménye sokat nyomhat a latban, hiszen korábban már többször bizonyította, hogy kiváló érzékkel tud bevásárolni egy-egy papírból (OTP, Antenna, BorsodChem, Zalakerámia).
Eközben a Merrill Lynch olyan elemzést jelentetett meg, amelyben különböző érvekkel alátámasztva azt állítja, hamarosan jelentős Gazprom-befolyásszerzés várható a Molban, amihez a társaságnál levő sajátrészvény-csomagot fogják felhasználni. Ez nyilvánvalóan igényelné a Mol-menedzsment tevékeny közreműködését. Az elemzés szerint a felvásárlástól és nagytulajdonos belépésétől korábban idegenkedő cégvezetés számára ez egyben az olajkitermeléshez való hozzáférés megkönnyítését is jelentené, ezért nyílna tere a megegyezésnek. A nagy vásárlások, majd az azt követő bejelentés és a Gazprom – korábban is sokszor, de mindig alaptalanul feltételezett – esetleges belépése a Molba egyelőre közel sem állnak össze egésszé, de arra mindenképpen alkalmasak, hogy felkavarják az álló vizet a Mol körül.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet