BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövő héten tőzsdén lehet az RFV

Közzétette a tőzsdei bevezetéshez készült tájékoztatóját az RFV, a bevezetés tervezett időpontja június 1-je. A cég eredményei jók, növekedési kilátásai is kedvezők, csak valószínűleg nem lesz majd érdemi forgalma a részvényeknek

2007. május 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Már elég rég nem vezettek be új részvényt a Budapesti Értéktőzsdére, így mindenképpen jó hír, hogy az ősszel a GKM pályázatán támogatást elnyert három cég közül legalább egy végre eljut a parkettre (NAPI Gazdaság, 2007. május 23, 11. oldal). Az RFV Regionális Fejlesztési, Beruházó, Termelő és Szolgáltató Zrt. tegnap közzétette a bevezetéshez készített, a PSZÁF által engedélyezett tájékoztatót, a bevezetés tervezett kezdete június 1-je. (A határidő a minisztériumi támogatás feltételei között szerepelt.) Amint a dokumentumokból kiderül, az RFV tavaly igen jelentős mértékben, több mint 40 százalékkal, 905 millió forintra növelte árbevételét, adózott nyeresége 47 millió forint volt.
Alaptőkéje mindössze 20 millió forint, ám erre 1,165 milliárd forintos saját tőke jutott. A 2000-ben létrehozott társaság eddig mindig visszaforgatta a nyereséget a vállalkozásba, osztalékot még nem fizetett, és a tájékoztató szerint tulajdonosai (Soós Csaba 62 és Makra József 38 százalékos hányaddal) a közeljövőben nem is tervezik eme osztalékpolitika megváltoztatását.
Osztalékágon tehát más befektetők nem számíthatnak túl sok jóra a cégtől, így marad a növekedési sztori, ami még érdekessé tehet egy papírt. A cég fő profilja, hogy – ppp-szerű konstrukcióban – általában közintézményeknek, önkormányzatoknak olyan energiakímélő beruházásokat (például világítás- vagy fűtés-korszerűsítést, szigetelést) végez, amely azután a keletkező energiamegtakarításból térül meg. Ezeket jellemzően bankhitelből finanszírozza, a szerződések futamideje pedig hosszú, 8–15 év, így a korábban kötött üzletek is sok éven keresztül növelik a bevételeit.
A meglévő szolgáltatások bővítésén kívül tervei között szerepel újabb energiahatékonysági területek bekapcsolása a szolgáltatások körébe, a liberalizált energiapiacra (villamos energia és gáz) való kilépés és fogyasztói csoport szervezése, a megújuló energiaforrások fokozottabb kihasználása, illetve két éven belül terjeszkedés a környező országokban. Ez utóbbit egyébként már elkezdte: tavaly Romániában leányvállalatot alapított, a hazaival megegyező profillal.
Növekedési lehetőségeknek a cég – úgy tűnik – nincsen hiányában, és ambiciózus tervei is vannak. A dolog szépséghibája azonban, hogy korábbi nyilatkozataik alapján a tulajdonosok nem készülnek a közeljövőben megválni a részvényektől. Így a hosszú idő óta első tőzsdei bevezetés is sajnos inkább csak szimbolikus maradt, aligha növeli majd a tőzsdei forgalmat. Árfolyamjegyzésre sem igen lehet számítani, a társaság még a forgalmazó brókercég igénybevételét is megspórolta.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet