BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Akvizíciós hírek helyett beruházásokról döntött a Mol igazgatósága. Tegnap

77 milliárdos finomítófejlesztésről határoztak, amivel tovább nőne a társaság dízelüzemanyag-termelő képessége.

2007. május 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy nagyobb akvizícióval is felérő méretű finomítói beruházásról döntött tegnap a Mol igazgatósága. A társaság 77 milliárd forintos (420 millió dolláros) fejlesztési programot fogadott el, melynek értelmében a Dunai Finomító 1,3 millió tonnával több gázolajat termelhet majd évente. A társaság közleményében a dízelautók folyamatos térnyerése nyomán évi két számjegyű növekedést felmutató dízelkereslettel indokolta a beruházást, amely három lépésben történne meg és 2010-ben zárulna. Elsőként a finomító desztillációs üzemét újítják fel, aminek eredményeként 1,3 millió tonnával növekedne az éves kőolaj-feldolgozó kapacitás, ezután új hidrokrakküzemet építenek, majd pedig a késleltetett kokszolót bővítik. Emellett új hidrogéngyárat építenek és a finomító kénmentesítő kapacitását is bővítik. A fejlesztési program Magyarország egyik legnagyobb ipari beruházási projektje, amelynek nemzetgazdasági szinten is érezhető pozitív hatása lesz – jelentette ki Hernádi Zsolt a Mol elnök-vezérigazgatója a társaság közleménye szerint –, ami több száz új munkahely teremtését is jelenti.
Noha az elemzők által hiányolt akvizíciókat illetően egyelőre nem jeleskedik igazán a Mol, a beruházások terén legalább teljesíti a növekedési elvárásokat. A közlemény szerint ez a beruházás meghaladja a Mol stratégiai céljaiban meghatározott megtérülési célkitűzéseket (ez utóbbi csoportszinten 15 százalékos adózott üzleti eredményt jelent a 2010-ig szóló stratégia alapján). A cég ugyanakkor a héten jelentette be a 48 milliárdos gázvezeték-bővítési beruházását is, mellyel napi 52 millió köbméterre akarja emelni Ukrajnából érkező vezetékének gázszállító kapacitását és ami kiszolgálhatja a magyar készletező szövetséggel építendő stratégiai gáztároló igényeit is.
Az OMV egyébként tegnap tette közzé, hogy megállapodott a Gazprommal a baumgarteni gázelosztó bővítéséről és egy közelebbről meg nem határozott méretű gáztároló építéséről. Ilyen beruházásról – ez nem azonos az 1,2 milliárd köbméteresre tervezett stratégiai tárolóval – a Mol is tárgyalt a Gazprommal, ennek magyarországi megvalósíthatóságáról egyelőre kutatások folynak.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet