BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Októbertől jön az azonnali gabonatőzsde

2007. május 16. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Hungária Közraktár Zrt., a Keler és a Budapesti Értéktőzsde, valamint gabonafinanszírozó bankok együttműködésében várhatóan október 1-jétől indul a közraktárjegyek tőzsdei kereskedelme a Budapesti Értéktőzsdén. Ennek lényege, hogy egy olyan adatbázis válik mindenki számára elérhetővé a www.gabonet.hu oldalon, amely az összes, a Hungária Zrt. által (később esetleg más cégek által is) közraktárra vett és értékesítésre szánt gabona minőségi paramétereit, területi elhelyezkedését mutatja. Ebből egy intelligens keresőrendszer segítségével válogathatnak majd a vevők, az ügyleteket pedig tőzsdei brókercégekkel köthetik meg. A Keler közbeiktatásával lehetővé válik, hogy – a hagyományos tőzsdei termékekhez hasonlóan – a fizetés és a teljesítés összekapcsolódjon, senki se kerülhessen birtokon kívülre egyetlen pillanatig sem – hangzott el a szervezetek sajtótájékoztatóján. A rendszer lehetővé teszi olyan közraktárjegy értékesítését is, amely hitellel terhelt. Ebben az esetben a Keler a vételárból közvetlenül a hitelező banknak utalja át annak követelését.
A remények szerint a hazai gabonatermelők piacra jutását támogatja a rendszer azáltal, hogy közbeeső kereskedői láncszemeket iktat ki. A közraktározott gabona mennyisége már ma is eléri szezononként az 1,5–2,5 millió tonnát, ennek jelentős hányada bekerülhet a tőzsdei kereskedelembe.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet