BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Budapest Alapkezelő szerint a fém jó pénz

2007. május 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hétfőn kezdődött és június 22-ig tart a Budapest MetálMix Alap jegyzése. Az új alap teljesítményét egy öt nyersanyagpiaci eszközből álló kosár – egyenlő súllyal réz, nikkel, alumínium, cink és olaj – teljesítménye határozza majd meg, úgy, hogy enyhén visszaeső vagy stagnáló árfolyamok mellett is számottevő hozam keletkezik. Az egyes indexek hozamához ugyanis csökkenésük esetén hozzáadnak 35 százalékot – mínusz 10 százalékos indexváltozás esetén például 25 százalék lesz a figyelembe vett érték –, a nullától plusz 35 százalékig terjedő tartományban végig 35 százalék az eredmény, majd efelett egyenlő a nominális növekedéssel.
A végén az egyes indexek így keletkezett teljesítményeit átlagolják, és megszorozzák a részesedési rátával. A három és fél éves alap eredeti jegyzéskori tőkéje persze mindenképpen visszajár (akkor is, ha az átlag negatív lenne), és a maximális hozam 100 százalékig mehet (a jegyzés utolsó napjától a várható kifizetési napig számolva ez évi 21,5–21,7 százalék körül van). A részesedési rátáról annyit tudni, hogy valószínűleg 60 és 100 százalék között lesz, de extrém esetben kilóghat ebből a tartományból. Az alap határozott futamideje ellenére nyílt végű, azaz a jegyeket korábban is vissza lehet váltani vagy meg lehet venni, az ekkor alkalmazott forgalmazási díjakat csak később, az alap méretének ismeretében határozzák meg.
Amint az alapkezelő a NAPI Gazdaságnak elmondta, elsősorban a délkelet-ázsiai térség élénk keresletének köszönhetően valószínűleg továbbra is erős marad a fémek iránti kereslet a világpiacon, amellyel a kínálat nehezen tud lépést tartani. A termékhez a nagyobb összeggel jegyzőknek adott ingyenes folyószámla-szolgáltatásokkal is igyekeznek kedvet csinálni.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet