A blue chipek mellett is van élet, igaz, a kis- és közepes kapitalizációjú cégekről csak elvétve jelennek meg elemzések. A Genesis Energy Befektetési Nyrt. múlt heti közgyűlésén kiderült: e cégről is készült egy ilyen munka, bár tavaly decemberi és külföldi kézből való, de legalább igen optimista. A zürichi kiadású Small Cap Trader akkor 10 eurós célárfolyam mellett – ami a következő 3-4 évben elérheti a 60–75 eurót is – erős vétel ajánlással látta el a papírokat. Az új technológiára épülő – vékonyfilm-technológiával készülő – napelemgyártás üzleti modellje az elemzés szerint alacsony költségszintet jelent, egyrészt a termelési technológia, másrészt a beruházás (Magyarország, Spanyolország, illetve a mostani tervek alapján Szingapúr is) helyszínei miatt.
A svájciak szerint a tetemes állami vagy uniós támogatások mellett a nagytulajdonos, a Genesis Investment Funds által biztosított tőke nyomán a beruházások megvalósítása borítékolható, különösen annak fényében, hogy az iparág komoly fellendülés előtt áll, így pótlólagos finanszírozási források – többek között a már bejelentett tőkeemelés terve – bevonása sem okozhat gondot. Az sem elhanyagolható tényező, hogy számos országban már ma is támogatják a megújuló erőforrások közül a legkézenfekvőbbnek tűnő napenergiát. A versenyképes költségelőnyökből és a várható keresletből adódóan valószínűleg a teljes kapacitást értékesíteni lehet még az üzem felépítése előtt – véli az elemzés, becslésük alapján az indulás után öt évvel 200 millió eurós árbevétellel, 70 milliós EBIT és 60 milliós nettó eredménnyel lehet számolni már egy megépülő gyár esetében is. (A Genesis saját üzleti terve 2010-re mintegy 49 milliárd forintos bevételt és 14 milliárd forintos eredményt tartalmaz.) A megjelenés óta eltelt néhány hónapban csak kevés újdonság látott napvilágot a tőzsdei társasággal kapcsolatban, igaz, az ígéretek szerint néhány héten belül mind a magyar, mind a spanyol állam részéről döntés várható a támogatások ügyében. Ezek után pedig minden bizonnyal felgyorsulnak majd az események, hiszen az elképzelések szerint 2008 végére, 2009 elejére elkészül az első üzem.
