Két nap alatt több mint 7 százalékos profitra tehetett szert az a szerencsés befektető, aki a két szélső érték – a csütörtöki 8877 forintos minimum és a pénteki 9530 forintos maximum – közelében vett, majd adott el OTP-részvényeket. Az első nap folyamán beeső árfolyam meglepte a piacot, nem is csoda, hogy a zuhanást viszonylag hamar követte a korrekció, ami pénteken már egyöntetű emelkedésbe ment át. A börzét jellemző általános optimizmus mellett a bankrészvény piacát az a befektetői konferencia tartotta izgalomban, amelyen a csoport 2007–2010-re vonatkozó középtávú stratégiai céljairól és az eredménytervekről számolt be a menedzsment.
Csányi Sándor vezérigazgató megerősítette a már korábban közölt – 2010-re vonatkozó – 2 milliárd eurós adózás előtti eredmény-várakozást, ami az esetleges további akvizíciók révén magasabb is lehet. (Az OTP-csoport tavalyi eredménye 219 milliárd forint, valamivel kevesebb mint 900 millió euró volt adófizetés előtt.) Az utóbbi azért is lehet fontos, mert a növekedést – mérlegfőösszeg- és eredményalapon egyaránt – elsősorban a külföldi leányvállalatok biztosítják. A konszolidált adózás előtti eredmény körülbelül 50 százaléka 2010-ben már ezektől az érdekeltségektől származik majd, az egymilliárd euróból így 300 milliónyi Oroszországból, 200-200 milliónyi pedig Ukrajnából és Bulgáriából érkezhet.
A NAPI Online kérdésére Török Bálint, a Buda-Cash elemzője elmondta, bár a tervek meglehetősen optimisták, de nem tarthatatlanok. A teljesíthetőségükkel kapcsolatos befektetői bizalmat pedig csak erősíti, hogy a vezetés korábbi előrejelzései az elmúlt években rendre beváltak.
Az OTP közleménye szerint a tervek megvalósítása jelentős forrásokat igényel, ezért számottevő növekedés jellemzi majd a csoport pénz- és tőkepiaci aktivitását. Az új irányítási modell – ennek alappillérei a tapasztalatok csoporton belüli hatékony átadása és a teljesítménymutatókhoz kötött ösztönzési rendszer – keretében a forrásmenedzsmentet és a tőkeallokációt is központosítják. Az OTP ugyanakkor egyelőre nem tervez tőkeemelést.
A menedzsment szerint 2010-re az elmúlt évek 12-es P/E mutatójával szemben már 16-os ráta mellett foroghatnak a papírok, ami az 1400–1500 forintos EPS-sel számolva 22–24 ezer forintos részvényárfolyamot jelentene. A magas P/E-rátát a menedzsment számításai szerint elsősorban a sikeres konvergencia és a 2010 utánra előre jelzett 20-30 százalékos profitnövekedési ütem indokolhatja.
A tervek teljesülése esetén a tőzsdei kapitalizáció alapján a pénzintézet Európa 20-25 vezető hitelintézete közé kerülhetne. Mindent figyelembe véve, ha a piac elhiszi a számokat, a jelenlegi árfolyamon egyáltalán nem számít drágának a bankpapír, sőt ha az elemzők az elkövetkező napokban módosítják a tervek alapján átdolgozott várakozásaikat, hamarosan újabb felértékelődés jöhet.
