A korábbi tervekkel ellentétben mégis eladósorba kerülhet a Varsói Értéktőzsde – legalábbis egy része –, sőt a svéd OMX már be is jelentkezett a feltehetően még idén kalapács alá kerülő kisebbségi pakettre. Kérők ugyan már régóta kerülgették a börzét, de a lengyelek sokáig az állami tulajdon mellett kardoskodtak. Alig egy hónapja viszont egy szakmai fórumon Wojciech Jasinski pénzügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy vizsgálják egy 48 százalékos tőzsdepakett értékesítésének lehetőségét. (A börzének 38 tulajdonosa van, az állam mellett többek között bankok és brókerházak.)
Magnus Böcker, az OMX vezérigazgatója a Bloombergnek adott nyilatkozatában is arra hívta fel a figyelmet, hogy az elkövetkező évtizedben komoly növekedési lehetőség van a kelet-európai értékpapírpiacokban. A legnagyobbnak pedig Varsó számít, így feltehetően komoly harc indul a csomagért. A jelenleg is összesen hét skandináv és balti tőzsdét üzemeltető OMX azonban a kisebb piacok iránt is érdeklődik. Tavaly decemberben ugyan már tettek egy sikertelen ajánlatot a szlovén tőzsdére, de ez nem szegte kedvüket. A svédek új célpontjai között a horvát, a szlovák, a román és a bolgár tőzsde is szerepel. A régió iránti érdeklődést jelzi, hogy az utóbbi 44 százalékos állami pakettjéért többek között már a Deutsche Börse is jelezte érdeklődését.
Néhány évvel ezelőtt még a Bécsi Értéktőzsde is regionális tőzsdeszövetség kiépítését szorgalmazta. Az osztrákok néhány partneri kapcsolaton kívül azonban csak a magyar fővárosig jutottak, miután 12,5 százalékot szereztek a Budapesti Értéktőzsdében. A mintegy három évvel ezelőtt már ismertetett elképzelések szerint legkésőbb 2010-ig a Bécs–Budapest–Varsó tengelyre épülve Kelet-Közép-Európa minden jelentős értékpapírpiacát összefognák. Ennek első lépése Bécs és Budapest együttműködésének szorosabbra fűzése lett volna, ami eddig még nem történt meg.
