Eladási hullám söpört végig tegnap a világ részvénypiacain. A kiváltó okok között volt Alan Greenspan, a Fed korábbi elnökének a gazdaság esetleges recesszióját prognosztizáló pesszimista nyilatkozata, a kínai börze közel 10 százalékos zuhanása, de több geopolitikai tényező – a bizonytalan iráni helyzet és egy afganisztáni robbantás – is szerepet játszott a süllyedésben.
A tengerentúli tőzsdeindexek meredek lejtőn kezdtek: a kereskedés első néhány órájában a Dow Jones Industrial Average bő egyszázalékos mínusz veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, ráadásul a mutató társai – a S&P 500 és a Nasdaq – még rosszabbul álltak.
A borúlátó hangulatot fokozta, hogy a kereskedelmi minisztérium közölte: a tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó megrendelések az elemzői konszenzusnál jóval nagyobb mértékben, közel 8 százalékkal estek. A legnagyobb vesztesek között volt egyébként az Alcoa, a General Motors és a Caterpillar. Az általános pesszimizmust jól mutatta, hogy az UBS által felminősített General Electric árfolyama is csökkent. Európában is hasonló volt a helyzet, valamennyi parkettet jelentős eladói nyomás jellemezte.
A londoni mutató bő 2 százalékos vesztesége főként a bányaszektor: a BHP Billiton, a Rio Tinto, illetve az AngloAmerican egyaránt 5 százalékot körüli esésének volt köszönhető, a frankfurti mutató közel 3 százalékos esésében többek között a Deutsche Telekom, a ThyssenKrupp, a DaimlerChrylser jelentős értékvesztése játszott szerepet. A japán mutató is gyengüléssel zárt tegnap. A visszaesés az ingatlanrészvények – például a 3,1 százalékot veszítő Mitsubishi Estate vagy az 5 százalékos mínuszt mutató Sumitomo Realty & Development – megtorpanásának volt köszönhető. A Nikkei hétfői, hétéves csúcsa nyomán megindult profitkivét után estek az acélipari és kötvénypiaci cégek papírjai is. A dollár a részvényindexekhez hasonlóan veszített értékéből, az euróhoz mért kurzusa a korábbi 1,3191-ről 1,3260-ra változott.
