A tavaly decemberben bevezetett BUX-ETF adózásának felülvizsgálatát szeretné elérni a Budapesti Értéktőzsde. Konkrét javaslatot is kidolgoztak, és erről tájékoztatták a Pénzügyminisztériumot. Az ETF, a tőzsdén kereskedhető indexkövető alap esetében az a probléma, hogy a befektetési jegyeken elért hozam kamatjellegű bevétel, ami tavaly augusztustól ugyan ugyanúgy 20 százalékkal adózik, mint az OECD-országok tőzsdéin elért árfolyamnyereség, de a részvények esetében könnyebbség, hogy a nyereség és a veszteség szembeállítható egymással, illetve a mínusz továbbvihető a következő évre. Az ETF-ek viszont inkább tőzsdei termékek, mintsem hagyományos értelemben vett befektetési jegyek, ami különösen igaz a BÉT-en is forgó BUX-ETF-re, amely mögött indexpapírok állnak. A tőzsde javaslata szerint a hátrányos adózási megkülönböztetést úgy lehetne feloldani, hogy minden tőzsdén kereskedett befektetési jegy – tehát nem csak az ETF-ek – esetében a tőzsdei kereskedésben keletkezett nyereség és veszteség szembeállítható lenne egymással.
A változtatás már csak azért is fontos lenne, mert a tervek szerint a jövőben újabb ETF-ek tőzsdei bevezetése várható.
A kormányzat előtt így már két, a börzét is érintő javaslat fekszik. A BÉT a Befektetési Szolgáltatók Szövetségével (BSZSZ) és a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségével (Bamosz) közösen kidolgozott hosszú távú befektetési számláról sem született még hivatalos döntés. Az utóbbi lényege az lenne, hogy a rajta elhelyezett befizetések legalább 3 évi befektetése esetén az elért kamatbevételek és árfolyamnyereség után a befektetőnek nem keletkezne adófizetési kötelezettsége. A nyugdíj-előtakarékossági számla sikere alapján ez is komoly érdeklődésre tarthatna számot.
A börze eddig is aktív lobbitevékenységet végzett. Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök a tőzsdei árfolyamnyereség-adó bevezetését ugyan nem tudta megakadályozni (csak elodázni), de számos javaslatát elfogadták, így többek között megvalósult a nyugdíj-előtakarékossági számla, az állam pályázati úton támogatja a tőzsdére lépést és a parketten lévő cégek osztalékadója is kedvezőbb.
