„Ébresztő!!!” – így kezdődik a Posta Garantált Alap 3. szórólapja, amely a március 14-éig jegyezhető konstrukció főbb feltételeit taglalja. Bizony nem árt ébernek lenni, feltüntetett éves hozamértékek híján a kisbefektetők nem könnyen hasonlíthatják össze a terméket másokkal.
Az Erste Bank és a Posta immáron harmadszor kínál „ikeralapokat”, egy időben, azonos működési mechanizmussal. Amíg azonban az első két alkalommal a minimális, maximális hozamok is egyformák voltak, ezúttal eltérnek a feltételek, az alapok már nem egypetéjű ikrek, az Erste esetében összességében jobbak a paraméterek.
Az első év után az előbbi 10, az utóbbi csak 8 százalékos hozamot fizet ki; a hároméves futamidő végén pedig az Este 100, 110 vagy 120 százalékos kifizetésével szemben a Postánál 104, 110 vagy 116 áll. Az egyes variációk kimenetele kicsit leegyszerűsítve attól függ, hogy egy 20 elemű részvénykosár tagjai közül hány lesz, amelynek árfolyama egy bizonyos szint alá süllyed; ha kettőnél nem többé esik ennyire, akkor magasabb a hozam.
Ebben is van különbség az Erste javára, ahol ez a szint csak 66,6 százalék, a Postánál 70. Végül, az Ersténél van diszkontárfolyamú jegyzés, a Postánál nem találtunk erről említést. Számításaink szerint – lásd táblázatunkat – éves szinten az Ersténél 9,5, a Postánál csak 7,7 százalék lehet a maximális hozam (az utóbbinál a minimális hozam kicsit kedvezőbb).
Egy olyan időszakban, amikor a postákon kapható Kincstári Takarékjegy kamata is évi 7, illetve 7,25 százalék, és az Államkincstár lakossági fiókjaiban 7,1–7,4 százalékos hozam mellett lehet pár éves államkötvényeket kapni, a 7,7 százalékos maximális hozam minimálisnak mondható. A tavaly év végén kínált Posta 2. és Erste 5. maximális hozama egyébként évi 20,5 százalék volt, igaz, azok a mostanitól eltérő mechanizmus szerint működtek. Kérdés persze az is, melyik konstrukcióban mekkora az esély a maximum elérésére.
