BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meglepő forinterősödés kábelszakadással

2007. február 11. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Érdekesen zárta a hetet a forint. Az euró árfolyama a csütörtök délutáni 253,80 forintos zárószintről péntek reggelre 30-40 fillérrel gyengült, s a budapesti piacnyitás után is ez a forgatókönyv érvényesült. Ennek köszönhetően kora délután már 252,70/80 forinton járt a közös európai fizetőeszköz jegyzése. A forint erősödése azért volt meglepő, mert a többi régiós deviza – a szlovák korona és a lengyel zloty – veszített értékéből. Geszti Pál, az ING devizakereskedője szerint a forint szokásostól eltérő mozgása részben azzal magyarázható, hogy a rendkívül alacsony forgalomban könnyedén elmozdítható a kurzus. Hozzátette: az is elképzelhető, hogy némelyik befektető átrendezte portfólióját, és zlotyról forintra váltott. Euró/dollár fronton az ECB-től márciusra várt kamatemelés mellett meghatározónak bizonyult a font dollárral szembeni esése. Utóbbi devizapárt a szakzsargon kábelként emlegeti, a brit fizetőeszköz pedig azért kezdett szakadni, mert sokan – az általános piaci vélekedéssel szemben – meglepetésre, azaz arra számítottak, hogy a Bank of England kamatot emel. A font dollárkurzusa a korábbi 1,97-hez közeli szintekről 1,95-re változott, az euró zöldhasúhoz mért árfolyama pedig 1,3040-ről 1,3010-re gyengült. Az amerikai fizetőeszköz forintjegyzése ennek megfelelően péntek délután 194,30 forintnál járt.
A hét korábbi napjaihoz hasonlóan izgalommentesen zajlott a pénteki kereskedés az állampapírok másodlagos piacán. Mindössze két futamidőben történt változás, a 3 éves kötvény benchmarkja 2, az 5 évesé 4 bázisponttal emelkedett. A külföldi tulajdonban lévő forint-állampapírállomány egyébként közel 120 milliárddal, 3066,7 milliárd forintra gyarapodott a múlt hét folyamán.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet