Nem okozott meglepetést a Pannonplast tavalyi, 1,1 milliárd forintot meghaladó mérleg szerinti nyeresége. A tegnapi gyorsjelentés adatai szerint ugyan az utolsó negyedév nem sokat – kevesebb mint 80 millió forintot – tett hozzá a korábbi számokhoz, de legalább négy év és közel ötmilliárdnyi mínusz után az ötödik esztendőt már pozitív eredménnyel zárta. Ennyi idő alatt a műanyagipari cégből vagyonkezelő társaság lett, és a jövőben a nyilatkozatok szerint a műanyagipar helyett a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos beruházási és üzemeltetési tevékenység kap nagyobb hangsúlyt. Az átalakulást láthatóan a piac is díjazta, a három évvel ezelőtt, 2003 január végén még ezer forint alatt záró kurzus mostanra négyezer forint fölé emelkedett. (A menedzsment szerint ráadásul az egy részvényre jutó nettó vagyon nagysága 4500–4700 forint.)
Az árbevétel a konszolidáció miatt – főképp a veszteséget hozó termelő, valamint néhány nyereséges és így jól eladható cég értékesítése után – jelentősen csökkent, tavaly már csak 16 milliárd forintot tett ki. A kevesebb viszont most többet hozott, hiszen mind az EBITDA, mind az üzemi eredmény jelentősen javult, utóbbi 331 millió forintot tett ki 2006-ban. Az ebből az üzemi eredményből mintegy 300 millió forintot hozó csomagolóipari üzletágat egyébként a Pannon-Effekt tagvállalat kivételével az év végén egy cégbe vonták össze, amely már Pannunion Csoport néven működik. A tervek szerint így könnyebben tudnak majd külső partnert bevonni a terjeszkedési stratégia megvalósításához és felgyorsításához. Pénzt érdemben ezen a divízión kívül még a kompozit szigetelőket gyártó FCI Kft. hozott, de jól teljesített a vagyonkezelési tevékenység is.
Az év elején eladták a Tu-Plast tagvállalatban lévő üzletrészt, valamint az ingatlan-bérbeadás is hozott valamennyit a konyhára, ehhez jön még a 13,3 százalékos tulajdonrészt biztosító Synergon-csomag utáni árfolyamnyereség, 400 millió forint, bár ez nem realizált tétel.
A Pannonplast láthatóan jó úton halad, a vezetés nagyon hisz az átalakulásban, amit az eddigi eredmények is alátámasztanak. A kérdés, hogy milyen úton-módon produkál majd növekedést. Eladható még az ingatlanvagyon és esetleg egy-két tagvállalat, a befektetők azonban inkább valami újabb sztorira várnak. Ez persze lehet a megújuló energiaforrások üzletága, de akár más is, hiszen volt már próbálkozás vízközművállalat megszerzésére is. Forrás pedig bőven akad a társaságnál, hiszen a nettó hitelállomány mindössze 2,5 milliárd forint, a nettó hitel/saját tőke aránya pedig mindössze 0,2.
