BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Részvény nullaszázalékos közkézhányaddal?

A főleg önkormányzati intézmények energetikai optimalizációjával foglalkozó RFV a GKM-pályázat feltételeinek megfelelően június 1-jéig tőzsdére készül. A jelenlegi tulajdonosok azonban egyelőre nem akarnak részvényeiktől megválni, sem pedig tőkét emelni.

2007. január 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Miután több millió forintot nyertek a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által kiírt pályázaton, a Regionális Fejlesztési Vállalat (RFV) készül a június 1-jei határidejű tőzsdei bevezetésre, bár a cég az utóbbi másfél évben, amióta a Tőzsdeképes Cégek Klubjának (eddig titkos) tagja volt, már sokat tett ez irányban. Amint Makra József ügyvezető igazgatótól megtudtuk, a 2000-ben négymillió forintos alaptőkével létrejött cég tavaly 40 millió forintos alaptőkével, de majdnem pontosan egymilliárd forintos saját tőkével alakult át kft.-ből részvénytársasággá. Tavalyi eredménye előzetes becslések szerint valamivel több mint 10 millió forint lehet, ez azonban még bizonytalan, főleg hogy féltucatnyi leányvállalata miatt konszolidált mérleget is kell készítenie.
Az anyavállalat fő tevékenysége egy amerikai eljárás alapján önkormányzatok, önkormányzati intézmények, kisebb mértékben más intézmények és cégek energetikai racionalizálása. Ez jóval túlmegy a tanácsadáson, a cég kivitelezési szolgáltatásokat is nyújt (nyílászárók cseréje, fűtésrendszer korszerűsítése stb.), illetve maga finanszírozza a beruházásokat a jellemzően pénzszűkében levő önkormányzati intézményeknek (ehhez pedig bankhiteleket is felvesz).
A jellemzően 10–12 éves futamidőn belül azután az energiaköltségeken elért megtakarításból részesedik, ebből fedezi beruházásai megtérülését, mindeközben vállalva a kockázatokat is – tudtuk meg. Az ügyfelek a költségmegtakarításon kívül a sokszor több évtizedes berendezések (pl. kazánok) feltétlenül szükséges megújítását is finanszíroztathatják ilyen módon. A részvénytársasággá alakulásnál a könyvvizsgáló az egymilliárdhoz közeli cégérték meghatározásakor a megkötött hosszú távú szerződések jelenértékét is figyelembe vette – tudtuk meg.
Kérdésünkre, hogy mi a cél a tőzsdére menetellel, megtudtuk, hogy a cég ismertsége, átláthatósága nagyon fontos számukra, amikor az ügyfelekkel tárgyalnak. Szerintük jó referencia lehet a tőzsdei jelenlét, a nyilvános információk közzétételi kötelezettsége fontos bizalomnövelő tényező. A jelenlegi tulajdonosok (Soós Csaba 62 és Makra József 38 százalékkal) ugyanakkor belátható időn belül sem tőkét emelni, sem pedig részvényeikből eladni nem szeretnének. „A lehető legkisebb közkézhányaddal, ha lehet, nullával szeretnénk tőzsdére menni” – mondta el Makra József, ugyanakkor elképzelhetőnek tartja, hogy ebből tőzsdei előírások miatt engedniük kell.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet