A Mol hamarosan közzéteszi gyorsjelentését, amely 2004 második negyedéve óta a leggyengébb teljesítményt mutatja majd – áll a Cashline áttekintésében. Sarkadi Szabó Kornél elemző számításai szerint a nyereség 32 százalékkal lesz rosszabb az egy évvel korábbinál és 51,5 százalékkal marad el a harmadik negyedéves profittól. A finomítás és kereskedelem üzletág nyeresége egyenesen 72 százalékkal eshet az előző negyedévhez képest a csökkenő finomítói árrés, az erősebb forint és szlovák korona, valamint a megszorító csomag hatására csökkenő benzin- és dízelolaj-fogyasztás miatt. A finomító nagyleállása 10 milliárd forinttal csökkenti az üzemi eredményt.
Nem sokkal jobb a helyzet a kitermelésnél sem, ahol a csökkenő olajár és a gyenge dollár párosítás apasztotta a nyereséget. Egyedül a vegyipar teljesített jól az utolsó negyedévben. A pénzügyi sorokon az euróhitelek nyeresége és az átváltható kötvényeken elszámolandó veszteség az elemző szerint semlegesítette egymást.
Nem sokkal fényesebb a jövő sem. Most úgy néz ki, hogy a rossz körülmények az első negyedévben is fennmaradnak. Ráadásul amennyiben az elemzők a rosszabb iparági környezettel kezdenek el számolni, az 20 ezer forint alatti célárakat eredményezhet. A kedvezőbb iparági környezetben való reménykedés önmagában nem lesz képes vonzóvá tenni az olajszektort a közeljövőben.
Sarkadi nem tartja valószínűnek, hogy 2010-ig nagyobb akvizíciókra kerül sor, így egyedül a jelentősen emelkedő osztalék tenné vonzóvá a Molt. Ennek esélye viszont – a társaság stratégiáját ismerve – csekély. Mindezek alapján a Cashline rövid távra a részvény eladását ajánlja.
