A Biggeorge’s-NV I. Ingatlanfejlesztő Befektetési Alap a múlt héten a törvényi előírásoknak megfelelően kérelmezte befektetési jegyeinek tőzsdei bevezetését. A ritkaságnak számító módon ingatlanfejlesztő és zárt végű alap december végén egymilliárd forintos indulótőkével jött létre. A piacon levő konstrukciók általában nyílt végűek és ingatlanforgalmazó alapok. (Az ingatlanfejlesztő alapokban lényegesen magasabb – 60 százalékos – lehet az építés alatt álló ingatlanok értéke, mint az ingatlanforgalmazókban.) A jegyeket nem kisbefektetőknek szánták: az egymillió forintos befektetési jegyekből legalább ötöt kellett jegyezni, az alap futamideje pedig tíz év. Ráadásul a Biggeorge’s-NV I. hozamot sem fizet, igaz, bizonyos feltételek teljesülése esetén – hasonlóan a már tőzsdén levő ingatlanfejlesztő alaphoz, a Futureal 1-hez – rendkívüli hozamfizetést lehet elrendelni. (Mégpedig elég könnyen: akkor, ha a likvid eszközök aránya 10 százalék felett van, vagy a tőzsdei ár több mint 5 százalékkal a nettó eszközérték alá esik.)
A tájékoztató szerint az alap a törvényi korlátozásokon túlmenően nem törekszik kifejezetten ingatlanportfóliójának diverzifikálására. A likviditás biztosításához szükséges pénzeszközökön túl megmaradó tőkét igyekszik teljes mértékben ingatlanokba fektetni, ezek földrajzi, illetve felhasználási szempontból bármilyenek lehetnek, akár külföldiek is.
