A jelenlegi, viszonylag vonzó hozamszint mellett egyre nagyobb szerepet vállalnak a külföldi befektetetők a magyar államadósság finanszírozásából. Az Államadósság Kezelő Központ legfrissebb, január 11-ére vonatkozó adatai alapján a kezükben lévő állampapír-állomány nagysága, átlépve a már egy ideje kerülgetett bűvös határt, 3014,56 milliárd forintot tett ki. (December közepén már volt egy hasonló próbálkozás, akkor csak 10 milliárd forint hiányzott a háromezermilliárdhoz.) Az emelkedés különösen szembeötlő akkor, ha azt nézzük, hogy szeptember elején még ennél több mint 400 milliárd forinttal alacsonyabban állt az értéke.
Az utolsó pár hónapban tehát – nagy valószínűséggel elsősorban a vonzó hozamoknak hála – mintegy 20 százalékkal több állampapír került külföldi tulajdonoshoz, úgy, hogy elsősorban a hosszabb futamidejű papírok aránya nőtt. (Az átlagos hátralévő futamidő nagysága októberben, ha rövid időre is, de elérte a négy és fél évet.) Az úgynevezett piacképes forintadósságon belül az ÁKK statisztikái szerint valamivel több mint 30 százalékot finanszíroznak a külföldi befektetők.
Feltehetően a jövőben sem lesz ez másképp, hiszen bár az év hátralévő részében a hozamok csökkenését jósolják az elemzők, a befektetők alapvetően bíznak a magyar fundamentumok alakulásában. Az infláció tetőzését év közben várják, az év végére nemcsak az áremelkedés mértéke, de a jegybanki alapkamat is szelídülhet.
