BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az arany nyomán drágultak a bányák

A nemzetközi részvénypiacokon a pesszimizmus volt a jellemző, a bányaipar és az olajipar képviselői ugyanakkor erősödést értek el.

2006. november 30. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Európában a bányaipari „behemótok”: a Rio Tinto, az Antofagasta és a BHP Billiton komoly erősödést könyvelhettek el tegnap, ami elsősorban az arany drágulásával volt magyarázható. Az erőtlen dollár miatt a befektetők ugyanis egyre fokozottabban érdeklődnek a nemesfém iránt, és ugyanez a folyamat húzódik meg az olajár emelkedése mögött is. Az előző nap még remeklő Volkswagen több mint 3 százalékot veszített értékéből, a DaimlerChrysler pedig bő 1 százalékkal lett olcsóbb Frankfurtban. Az autógyártók Párizsban sem jeleskedtek: a Renault és a Peugeot árfolyamát is lejjebb kényszerítették a befektetők. A nyertesek közé került viszont az előbbi parketten a Deutsche Post és a MAN, a francia fővárosban pedig az Alstom és a Schneider Electric. A Londonban jegyezett Prudential kurzusán a Citigroup segített azzal, hogy a részvényekre adott ajánlását tartásról vételre javította. Végül azonban valamennyi európai porondon pirosban zárt az irányadó mutató, a süllyedés mértéke 0,6–1 százalék között alakult.
Az Egyesült Államok közép-nyugati, Chicago környéki iparának váratlanul csökkenő teljesítményét jelző beszerzési menedzserindexet csalódással fogadták a befektetők, emiatt a tőzsdemutatók lefelé vették az irányt. A kiskereskedelmi láncok sem segítettek, jó részük ugyanis a várakozásoktól elmaradó novemberi forgalomról számolt be, a Wal-Mart pedig azt közölte, hogy decemberre a forgalom stagnálását várja. Az olajipar részvényei ugyanakkor felfelé vették az irányt az energiahordozó drágulása miatt. Erősödtek a Pfizer gyógyszergyártó papírjai is, miután a társaság javított idei eredmény-előrejelzésén. A Microsoft részvényei annak ellenére kerültek lejtőre, hogy a szoftvergyártó tegnap dobta piacra Windows Vista operációs rendszerét. A dollár gyengült az euróval szemben, lapzártánkkor 1,3262-nél járt a kurzus, a korábbi 1,3152-ről lesüllyedve.

Csernátony Csaba
Csernátony Csaba

Ez is érdekelhet