BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tíz százalékkal is nőhet az MTelekom osztaléka?

A Magyar Telekom jövő heti rendkívüli közgyűlésén az osztalék kérdése ugyan még nem kerül terítékre, de információink szerint a befektetők már kilincselnek a társaságnál, hogy a 2005 után járó osztalék több legyen a korábban jelzett 70 forintnál.

2006. október 1. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy hét múlva tartja rendkívüli közgyűlését a Magyar Telekom, amelyen a részvényesek meghallgathatják a már nagyon várt beszámolót a társaságnál példátlanul rég, tavasz óta folyó vizsgálatok állásáról, esetleg eredményeiről. A montenegrói leányvállalatnál megtalált két, összesen 700 millió forint értékű gyanús számla ügyét a befektetők alighanem már megemésztették, a részvényesek egy része azonban attól tart, hogy esetleg újabb szabálytalanságokra bukkant a teljes körű ellenőrzést végző amerikai jogászcsapat. A jelenlegi helyzetben az elemzők is vegyesen viszonyulnak a Magyar Telekomhoz: egy részük (például a JP Morgan) azt tanácsolja befektetőinek, hogy tartsák magukat távol a Telekom-papírtól, míg mások (így a Citigroup), a fél éven belül felvehető dupla osztalék vonzerejére alapozva, a helyzetet inkább kivételes lehetőségként értékelik, és vételt javasolnak.
Korábban Straub Elek elnök-vezérigazgató reményének adott hangot, hogy a 2005 után járó osztalékról már idén döntés születhet, pesszimistább vélemények szerint azonban a jóváhagyás és a kifizetés akár februárig is csúszhat. Információink szerint a befektetők azért kilincselnek a társaságnál, hogy kapjanak valamilyen kompenzációt a késedelem miatt. Szeretnék elérni, hogy a júniusi 70 forint helyett a több mint féléves csúszás után emelt összeget, 73–75, esetleg 77 forintot fizessen ki a társaság.
Azt még nem tudni, hogy az igazgatóságnál meghallgatásra talál-e ez a kívánság, viszont lehet azzal érvelni, hogy a Magyar Telekom az elmúlt időszakban több – igaz, kisebb – akvizíciót hajtott végre, és a társaságot inkább úgy pozicionálják, mint amelyik egyszerre kínál magas osztalékot és növekedést.
A döntés a két lehetőség – vagyis: inkább osztalék, vagy osztalék és növekedés – között persze nem lehet független attól, hogy a vizsgálatok tártak-e föl esetleg a 2006-os évre vonatkozó szabálytalanságokat is. Ebben az esetben az igazgatóság feltehetően hajlana a már most is elég türelmetlen befektetők „kényeztetésére”.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet