Egy hét múlva tartja rendkívüli közgyűlését a Magyar Telekom, amelyen a részvényesek meghallgathatják a már nagyon várt beszámolót a társaságnál példátlanul rég, tavasz óta folyó vizsgálatok állásáról, esetleg eredményeiről. A montenegrói leányvállalatnál megtalált két, összesen 700 millió forint értékű gyanús számla ügyét a befektetők alighanem már megemésztették, a részvényesek egy része azonban attól tart, hogy esetleg újabb szabálytalanságokra bukkant a teljes körű ellenőrzést végző amerikai jogászcsapat. A jelenlegi helyzetben az elemzők is vegyesen viszonyulnak a Magyar Telekomhoz: egy részük (például a JP Morgan) azt tanácsolja befektetőinek, hogy tartsák magukat távol a Telekom-papírtól, míg mások (így a Citigroup), a fél éven belül felvehető dupla osztalék vonzerejére alapozva, a helyzetet inkább kivételes lehetőségként értékelik, és vételt javasolnak.
Korábban Straub Elek elnök-vezérigazgató reményének adott hangot, hogy a 2005 után járó osztalékról már idén döntés születhet, pesszimistább vélemények szerint azonban a jóváhagyás és a kifizetés akár februárig is csúszhat. Információink szerint a befektetők azért kilincselnek a társaságnál, hogy kapjanak valamilyen kompenzációt a késedelem miatt. Szeretnék elérni, hogy a júniusi 70 forint helyett a több mint féléves csúszás után emelt összeget, 73–75, esetleg 77 forintot fizessen ki a társaság.
Azt még nem tudni, hogy az igazgatóságnál meghallgatásra talál-e ez a kívánság, viszont lehet azzal érvelni, hogy a Magyar Telekom az elmúlt időszakban több – igaz, kisebb – akvizíciót hajtott végre, és a társaságot inkább úgy pozicionálják, mint amelyik egyszerre kínál magas osztalékot és növekedést.
A döntés a két lehetőség – vagyis: inkább osztalék, vagy osztalék és növekedés – között persze nem lehet független attól, hogy a vizsgálatok tártak-e föl esetleg a 2006-os évre vonatkozó szabálytalanságokat is. Ebben az esetben az igazgatóság feltehetően hajlana a már most is elég türelmetlen befektetők „kényeztetésére”.
