Rossz idők járnak a feltörekvő piacokra, az elmúlt héten számos okot találhattak az alapkezelők, hogy miért kell csökkenteniük kitettségüket ezeken a piacokon. A nyersanyagárak gyengélkedése mellett sorozatos politikai botrányok borzolták a kedélyeket, mind a Távol-Keleten, mind Latin-Amerikában, illetve nálunk, Kelet-Közép-Európában. A mi régiónkban a BUX teljesített a leggyengébben, 6,6 százalékot esett, vagyis pontosan 1500 pontot az előző pénteki
22 855 ponthoz képest. A második a cseh PX–50 volt 5,2 százalékkal, míg a hét vége felé kormányválságba csúszó Varsó indexe csak 3 százalékot csökkent.
A jelenséget magyarázhatnánk azzal, hogy a budapesti események voltak a legdurvábbak, s a hét első felében uralták a nemzetközi hírtévék képernyőit, ám nem biztos, hogy csupán erről van szó. Miután a május–júniusi esésben – és korábban többször, így például az orosz válság idején is – bőven megvertük a régiót, valószínű, hogy a külföldi befektetők egyedülállóan magas arányával magyarázható, hogy itt minden jobban érződik.
A devizapiacon a forint kétszázalékos leértékelődésével csak Közép-Európában került vezető helyre. Az EMEA-régióban (amely ezenfelül a Közel-Keletet és Afrikát is tartalmazza) sokkal nagyobbat, csaknem öt százalékot esett a török líra és a dél-afrikai rand.
A szakértők nagyobb része pesszimista az egész feltörekvő piaci tábort illetően, s a kockázatvállalási kedv csökkenéséről beszél. Amint a Commerzbank egy kereskedője a Reutersnak fogalmazott: ez most más, mint a május–júniusi eladási hullám, ez már nem csupán korrekció. Eleget lehetett keresni a fejlődő piacokon az elmúlt három évben, most viszont a nyersanyagárak esnek, a helyzet megváltozott, itt az ideje távozni. Persze hallani más véleményeket is, amelyek szerint a fejlődő piacok – nevükhöz híven – sokat fejlődtek az elmúlt években. A belső fogyasztás megerősödött, a vállalatok nyereségnövekedése továbbra is jó, s a hozamok az amerikai és európai kamatemelések után is attraktívak.
Talán ha a befektetők idegeit nem borzolják majd politikai botrányok és olyan események, mint a földgázvételi pozíciókon hatmilliárd dollárt bukó Amaranth befektetési alap likvidálása, újból az optimista értékelések kerülhetnek előtérbe.
