BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tőzsdén lenni jó, még ha nem is emelkedik az árfolyam

Tavaly év vége óta négy új társaság részvényeit vezették be a BÉT-re: a Bookline és a Graphisoft Park papírjai alig egy hete forognak, a TvNetWork augusztus elején debütált, míg a legidősebb újonc az immár nyolc hónapja a parketten lévő Állami Nyomda. Egyben azonban valamennyi cég vezetője egyetért: megérte a tőzsdére menni.

2006. szeptember 6. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tőzsdén lenni megéri a cégeknek, még akkor is, ha befektetők számára nem feltétlenül látszik elsőre a siker. Igaz, az elmúlt időszakban nem sok társaság élt a lehetőséggel, de amelyek mégis, azok vezetői egyértelműen optimisták a BÉT-re történő bevezetés után. A tavalyi év egyetlen új részvénye az Állami Nyomda papírja volt, és az elmúlt időszak bevezetései közül ez volt az egyedüli, amelynek esetében a tőzsdére lépést nyilvános értékesítés kísérte, amit a tulajdonosok részesedésük jelentős csökkentésére használtak fel. A tulajdonosi kör szélesedésének meg is lett az eredménye: bár nem lett blue chip a részvényből, de a forgalom rendszeres és kiegyensúlyozott. Ahogy az árfolyam is az: a részvény a tetemes 510 forintos osztalék kifizetését kiszűrve, hatezer forint körül ingadozik, pár száz forintos sávban.
Zsámboki Gábor, a cég kereskedelmi és marketing vezérigazgató-helyettese is elégedett a parketten eltöltött kilenc hónappal és a kialakult 8 milliárd forintos piaci kapitalizációval. Mint elmondta, a szélesebb tulajdonosi kör és a tőzsdei nyilvánosság erősebb megfelelési kényszert jelent, ami a gazdálkodásban is érezteti hatását, hiszen még körültekintőbb működésre kényszeríti a céget. A tőzsdei jelenlét üzleti és marketingszempontból is sokat jelent, hiszen a partnerek másképp viszonyulnak egy nyilvános társasághoz – tette hozzá.
A tőzsdén augusztus 7-én debütáló TvNetWork gazdasági igazgatója és elnöke, Nemes Attila szintén eredményesnek nevezte a börzén töltött első hónapot. Elégedett az indulással, és mint nyilatkozta, az első napokban nagyobb volt az érdeklődés annál, mint amire számítottak.
Az árfolyam szempontjából is kellemes meglepetés érte a cég vezetését a bevezetés előtt ugyanis részvényenként kétszáz forintos árfolyammal számoltak. A kurzus ezzel szemben az első napok utáni rövid leértékelődést követően tegnap például 224 forintig emelkedett, a forgalom pedig néha eléri a harmincmilliós szintet is.
Alig több mint egy hete kereskednek a Bookline és a Graphisoft Park SE papírjaival. Az utóbbi cég tőzsdei pályafutása eddig igazi sikertörténet: az ingatlanrészvények árfolyama egyetlen hét alatt 12 százalékkal emelkedett, és talán még ennél is jobban örülnek a cég tulajdonosai annak, hogy a szoftverfejlesztéstől idegen tevékenységtől megszabadulva szinte szárnyakat kapott a Graphisoft SE kurzusa is. A társaság számára ezenkívül kevés meglepetést tartogat a tőzsdei jelenlét, a Graphisoft ugyanis az elmúlt hat évben már két börzén is megfordult. A Bookline.hu (amelynek igazgatósási tagja és 14,2 százalékos tulajdonosa Korányi G. Tamás, lapunk tőzsdei rovatvezetője) elnöke, Márffy György szintén örül a bevezetésnek, mert – mint mondja – olyanok is megismerték a cég nevét befektetőként, újságolvasóként, akik eddig nem voltak ügyfeleik. Az alacsony, néhány milliós napi forgalom mellett kifejezetten stabilnak tűnő 900 forint körüli árfolyamot (ezen a szinten hárommilliárd forint a netes könyváruház kapitalizációja) az elnök nem kívánta kommentálni, azt azonban elismerte, hogy egy esetleges akvizíciónál feltétlenül előnyös lehet, hogy a Bookline.hu a tőzsdén van. Jelezte, hogy a távolabbi jövőben itt is előfordulhat nyilvános tőkeemelés.

Madarász János
Madarász János
Kovács Balázs
Kovács Balázs

Ez is érdekelhet