A TvNetwork néhány héttel ezelőtti tőzsdei bevezetése után tegnap újabb két új társasággal bővült az értékpapír-lista, a Bookline.hu és a Graphisoft Park SE részvényeivel. (Mindkettő tőzsdére juttatásánál ugyanaz az ügyvédi iroda – Vida Mariann, kiadónk felügyelőbizottsági tagjának irodája – bábáskodott.) Persze ez is csak részben kompenzálja a parkettet elhagyókat, hiszen január óta eddig az Antenna Hungária, a Domus, a Hungagent és a Globus döntött a kivezetés mellett, de a BorsodChem és a Démász esetében is megvan az esély hasonló lépésre.
A bevezetések alkalmából tartott sajtótájékoztatón azonban Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök elmondta, a BÉT dolgozik azon, hogy a Trigránit részvényeivel valamelyik európai pénzügyi központ mellett nálunk is kereskedjenek.
Az internetes könyvkereskedelemmel foglalkozó Bookline.hu esetében jól sikerült a bemutatkozás, az árfolyam közel ötmillió forintos forgalom mellett 900–910 forint között mozgott. A cég 327 és fél millió forintos alaptőkéjét száz forintos névértékű papírok testesítik meg, így a piac közel hárommilliárd forintra értékeli a társaságot. Ez az idei várható árbevétel duplája, a 2004-es 200 és a tavalyi 600 millió forint után ugyanis az idén 1,5-1,6 milliárd forintra számítanak. A társaság első féléves bevétele már nagyjából elérte a tavalyi teljes forgalmat. Márffy György, az alig 35 éves kora ellenére az ország egyik legelismertebb antikváriusából lett Bookline-elnök a tervekkel kapcsolatban elmondta, hogy az idén ősszel műszakicikk-kereskedelemmel is bővül majd a társaság tevékenységének köre. Jövőre pedig további fejlesztések is várhatóak – emiatt középtávon egyelőre osztalékot sem terveznek –, sőt, amennyiben akvizíciós célpontot sikerült találni, egy nyilvános alaptőke-emelés sem elképzelhetetlen. (A mostani bevezetést egyik cég esetében sem előzte meg alaptőke-emelés.) Az akvizíció két irányban lehetséges: internetes vagy könyves területen.
Stabil osztalékpapír lehet viszont a Graphisoft Park SE, amely Kocsány János vezérigazgató szerint évente az operatív nyereség kifizetésére készül. A szoftver- és az ingatlancég szétválását a megerősödött ingatlanfejlesztéssel indokolta a vezérigazgató és azzal, hogy így sokkal átláthatóbb a két üzletág. A százszázalékos kihasználtsággal működő irodapark esetében jelentős fejlesztések várhatóak, a jelenlegi 16 ezer négyzetméteres épületállomány tovább nő majd. A Graphisoft Park SE részvényeit óvatosan fogadták a befektetők, az osztozkodásnál ugyanis 48-52 százalékos sajáttőke-aránnyal vált ki a szoftvercég, ami alapján optimális esetben akár 1200 forintos árfolyam is elképzelhető lett volna. Igaz, a szakértők erre nem is számítottak, mivel a teljes készpénzvagyon a szoftvercégnél maradt. Inkább 850–1000 forint közé várták a kurzust. Tegnap 850 forint feletti árszintről indulva egyelőre 770 forinton zártak a részvények, amelyek mintegy 170 millió forint értékben cseréltek gazdát.
