Egyelőre úgy tűnik, rémhírnek bizonyult a hétfői pletyka, a Moody’s nemzetközi hitelminősítő Magyarország besorolását érintő leminősítése. A cég tegnap délután hivatalosan is közölte: eddig semmilyen formában sem került napirendre a kérdés. Igaz, vezető elemzője megjegyezte: a Gyurcsány-csomag inkább rövid távú kiigazítás, amely hosszú távra nem jó megoldás, ahhoz további lépésekre is szükség van. Rossz hír azonban keddre is jutott, a második negyedévi GDP-adat ugyanis kedvezőtlenebb lett a vártnál, így az euró árfolyama a nyitás utáni 273 forintos magasságból két és fél forinttal drágult, míg a dollár kurzusa 215 forintról 216 és fél forintra emelkedett. Mindez azonban csak kora délutánig tartott, a jegyzések az amerikai piacok nyitása után – az amerikai termelői árakra vonatkozó makroadat közzététele után – látványos forinterősödéssel 274 és fél, illetve 214 és fél forintig jöttek vissza.
A másodlagos állampapírpiacon mérsékelt forgalom mellett az egy évnél hosszabb lejáratokon 5–7 bázisponttal emelkedtek a másodpiaci referenciahozamok, míg éven belül kismértékben csökkentek. A legmagasabb, 8,15 százalékos hozamszint a hároméves lejáraton alakult ki, ami a kereskedők szerint nem véletlen, hiszen csütörtökön a hároméves államkötvény aukcióját rendezi az Államadósság Kezelő Központ, 75 milliárd forint meghirdetett mennyiséggel.
A forintpiacon az overnight és a tomnext kamat 6,80/90 százalékon maradt, a fél évnél hosszabb lejáratokon 10–15 bázisponttal emelkedtek a kamatok. Idei mélypontjára süllyedt a kéthetes jegybanki betétállomány, a pénzintézetek mától a lejáró összegnél 166 milliárd forinttal kevesebbet, mindössze 298 milliárd forintot újítottak meg, 6,75 százalékon. A teljes összeg ezzel 770 milliárd forintra süllyedt.
