BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

MTelekom: eddig csak baj volt a Montenegróval

2006. augusztus 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nemcsak a hónapok óta húzódó közgyűlés miatt elmaradt osztalékért, de még a féléves számok jelentős romlásáért is a Magyar Telekom leányvállalata, a tavaly felerészben megvásárolt Telekom Montenegro tehető részben felelőssé. A negatív meglepetéssel szolgáló féléves gyorsjelentés szerint ugyanis az anyacég június végéig bezárólag 10 százalékos eredménycsökkenésről volt kénytelen beszámolni, amiben jelentős szerepet játszott a Montenegróban végzett vizsgálatokra kifizetett 1,8 milliárd forintos összeg is. (Ezt a hatalmas összeget két 700 milliós szerződés vizsgálatára fizette ki eddig a cég.)
A társaság egyébként a kisebb eredményt a magasabb értékcsökkenéssel, valamint a nettó pénzügyi költségek növekedésével, főként a követelések és kötelezettségek állományában a forint gyengülése miatti magasabb árfolyamveszteséggel magyarázta.
Az árbevételt kismértékben, 5 százalékkal még sikerült növelni, a mobil, az internet, valamint a rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatásokból származó bevételek növekedése ugyanis ellensúlyozta a kimenő forgalmi bevételek csökkenését. (A szélessávú internetes hozzáférések száma mintegy kétharmadával, 446 ezerre nőtt, míg a vezetékes vonalszám több mint százezerrel, 2,7 millióra csökkent, és ilyen irányba mozdult a percalapú forgalom is.)
A piac több mint 4 százalékos eséssel büntette a céget, de ettől függetlenül az elemzők szerint nem feltétlenül számít rossz befektetésnek a telekompapír. A kamatemelési hullám a Fed keddi döntése után – hosszú idő után most először nem változtatott az 5,25 százalékos irányadó kamaton – talán nálunk sem folytatódik, másrészt éppen az idei éves rendes közgyűlés miatt alig több mint fél éven belül két alkalommal is sor kerülhet osztalékfizetésre.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet