Nemcsak a hónapok óta húzódó közgyűlés miatt elmaradt osztalékért, de még a féléves számok jelentős romlásáért is a Magyar Telekom leányvállalata, a tavaly felerészben megvásárolt Telekom Montenegro tehető részben felelőssé. A negatív meglepetéssel szolgáló féléves gyorsjelentés szerint ugyanis az anyacég június végéig bezárólag 10 százalékos eredménycsökkenésről volt kénytelen beszámolni, amiben jelentős szerepet játszott a Montenegróban végzett vizsgálatokra kifizetett 1,8 milliárd forintos összeg is. (Ezt a hatalmas összeget két 700 milliós szerződés vizsgálatára fizette ki eddig a cég.)
A társaság egyébként a kisebb eredményt a magasabb értékcsökkenéssel, valamint a nettó pénzügyi költségek növekedésével, főként a követelések és kötelezettségek állományában a forint gyengülése miatti magasabb árfolyamveszteséggel magyarázta.
Az árbevételt kismértékben, 5 százalékkal még sikerült növelni, a mobil, az internet, valamint a rendszerintegrációs és informatikai szolgáltatásokból származó bevételek növekedése ugyanis ellensúlyozta a kimenő forgalmi bevételek csökkenését. (A szélessávú internetes hozzáférések száma mintegy kétharmadával, 446 ezerre nőtt, míg a vezetékes vonalszám több mint százezerrel, 2,7 millióra csökkent, és ilyen irányba mozdult a percalapú forgalom is.)
A piac több mint 4 százalékos eséssel büntette a céget, de ettől függetlenül az elemzők szerint nem feltétlenül számít rossz befektetésnek a telekompapír. A kamatemelési hullám a Fed keddi döntése után – hosszú idő után most először nem változtatott az 5,25 százalékos irányadó kamaton – talán nálunk sem folytatódik, másrészt éppen az idei éves rendes közgyűlés miatt alig több mint fél éven belül két alkalommal is sor kerülhet osztalékfizetésre.
