BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Távozik a BÉT vezérigazgatója

Hét év után távozik a BÉT-től Horváth Zsolt vezérigazgató, posztját ideiglenesen helyettese, Mohai György veszi át.

2006. augusztus 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BÉT vezérigazgatója, Horváth Zsolt e hét péntektől távozik posztjáról, feladatait megbízott vezérigazgatóként Mohai György jelenlegi helyettes vezérigazgató látja el. A tőzsde, illetve a tulajdonosok a későbbiekben döntenek arról, milyen feltételekkel és ki töltse be a pozíciót; Mohai a folytonosságot biztosítja, amíg megtalálják az utódot – jelentette be Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök. (Horváth Zsolt 2001 nyarán maga is megbízott vezérigazgatóként állt Dunavölgyi Mária helyére, majd véglegesen megkapva a megbízatást, 5 évet töltött a tőzsde élén.) Mohai 2000-ben még tanácsadóként került a BÉT-hez, rá két évre kapta meg a helyettes vezérigazgatói posztot. Elmondása szerint a jelenlegi munkát folytatja majd; a stratégia marad, elsősorban a vertikális integráció megvalósítása – a Keler fennmaradó 54 százalékának megszerzése –, a kis- és középvállalatok tőzsdére csábítása, valamint a hosszú távú befektetések kormányzati ösztönzésének elérése a cél.
Horváth Zsolt öt évig látta el a vezérigazgatói feladatokat, három tőzsdeelnök alatt vezetve a Budapesti Értéktőzsdét. Ez idő alatt a BÉT fontos változásokon ment keresztül: nonprofit intézményből sikeresen gazdálkodó részvénytársaság lett, az elszámolás T+3 napra rövidült, elfogadták az új stratégiát, amelynek egyik első lépéseként sikeresen lezajlott az áru- és az értéktőzsde integrációja. A befektetők annak is örülhettek, hogy a 2001-ben még 7 ezer pont környékén álló index mostanra már 22 ezer ponton áll, és a napi 5-6 milliárd forintos átlagforgalom is jelentősen, 25-30 milliárd forintra emelkedett. A működésével a BÉT – korábban sűrűn változó – tulajdonosainak elismerését is kivívó távozó vezérigazgató döntését szakmai fejlődése szempontjából fontos kihívásokkal indokolta, és egyelőre csupán annyit közölt, hogy „nem kerül messze a mostani szakterületétől”.
A BÉT a tőzsdei társaságokhoz hasonlóan augusztus közepéig közzéteszi féléves számait, de annyit már most is tudni lehet, hogy a napi 25 milliárd forintos átlagforgalom magasabb, mint ami az előzetes tervekben szerepel, ez pedig kedvezően hat az eredményességre. Ha a jelenlegi tendencia fennmarad, akkor a 2006-ra várt 1,6-1,7 milliárd forintos profitot pár száz millió forinttal sikerül majd túlteljesíteni. Bevezetések szempontjából ugyanakkor az idei év nem kényezteti el a befektetőket. Ma debütál ugyan a TvNetwork részvénye, és még augusztusban megjelenik az új Graphisoft-papír, de ezt leszámítva idén jó esetben is csak a bevezetésre állami támogatást nyert Bookline vagy a Genex megjelenése várható. Emellett előkészítéseket folytat a BÉT a villamosenergia-tőzsde elindítására, és a szén-dioxid-kvóták adásvételét lehetővé tévő termék specifikációit is meghatározták, itt még a jogszabály hiányzik a kereskedés megkezdéséhez.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet