BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már nem félnek Amerikától

2006. augusztus 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy csapásra vége szakadt a folyamatos forintgyengülésnek, miután megjelentek a pénteki amerikai makroadatok. A tengerentúlon a várakozásoknál jelentősen gyengébb amerikai munkaerő-piaci számok nyomán ugyanis ismét csökkent az esélye annak, hogy kedden a jegybank szerepét betöltő Fed emel az irányadó kamatlábon. (Ma egyébként az MNB is ülésezik, de a Monetáris Tanács összejövetele ezúttal nem foglalkozik a kamatokkal, így piaci hatása nem lesz. Kamatdöntésre valószínűleg legkorábban augusztus végén kerül majd sor.) Az emelési ciklus valószínűsíhető megszakadása pedig szinte mindenhol optimizmussal töltötte el a befektetőket, nálunk az euró 273 és fél forintról 271 forint alá esett, míg a dollár 214 forint közeléből 210 forintig csorgott le. Persze kérdés, ebből mennyi tudható be annak, hogy a befektetők többsége ekkor már a hétvégével volt elfoglalva. Az állampapírpiacon kifejezetten élénkre sikeredett a kereskedés a hét utolsó tőzsdenapján. A referenciahozamok ugyan jellemzően csökkentek, a 3 hónapos futamidő referenciaértéke például 13 bázisponttal, de késő délután megfordult a trend. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ekkor jelentette be, hogy az Európai Unióhoz szeptember elsejéig benyújtandó konvergenciaprogram nem tartalmazza majd az euró bevezetésének céldátumát. A bejelentésre az MTI információi szerint állampapír-eladással reagált a piac, főleg a hosszabb lejáratú államkötvényektől próbáltak szabadulni a befektetők.
A forintpiacon az overnight kamat 7 százalékon, a tomnext 6,90 százalékon maradt, a hosszabb lejáratokon alig volt kereskedés.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet