Túlvállalta magát az OTP, amikor 1,25 milliárd euróért vásárolt be Kelet-Európában – véli a Merrill Lynch. Az amerikai befektetési bank elemzője felhívja a figyelmet, hogy az akvizíciók árazása magasabb volt, mint azt akár a menedzsment, akár a piac tervezte. A magasabb finanszírozási költségek ráadásul pont akkor jelentkeznek, amikor a magyar kormány 4+5 százalékos többlet-adóteherrel sújtja a bankot.
A Merrill nem változtat a korábbi, június 30-i elemzésében megfogalmazott nettóeredmény-várakozásán, az akvizíciók finanszírozása miatt azonban a korábbi 7100-ról 6600 forintra csökkent a részvény fair értéke. Az elemző azzal számol, hogy az OTP osztaléka 25 százalékkal csökken, s 2006-ban és 2007-ben is 148 forint lesz, megjegyezve, hogy ennél rosszabb forgatókönyv is lehetséges. Emellett a társaság vélhetően értékesíti 11 millió saját részvényét, amin ugyan csaknem 15 milliárdos nyeresége keletkezik (6100 forintos eladási árat feltételezve), de nő a részvényszám, így csökken a részvényenkénti eredmény. A CEC megnyerése – amelyre a Merrill csak 40 százalékos esélyt ad a görög versenytárs jobb tőkehelyzetére hivatkozva – tovább nehezítené a helyzetet, ezt az OTP 22 millió – 8 százaléknyi – részvény eladásával tudná finanszírozni. A CEC viszont még 2009-ben is csak 36 millió euró nyereséget hozhat, vagyis megszerzése összességében öt százalékkal hígítja a bankcsoport eredményét.
Az elemzés konklúziója szerint az OTP tőkehelyzete jelentősen romlik az akvizíciók miatt, amit belátható időn belül nem ellensúlyoz az új szerzemények hozzájárulása a csoport nyereségéhez. A 6600 forintos célár, amely mellé ezúttal semleges ajánlás társul, a 2004. novemberi szintnek felel meg.
