BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hirtelen jött forintgyengülés

2006. augusztus 1. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pesszimista jegybankelnök nyilatkozata és a rossz amerikai makroadat miatt 274 forintig gyengült a forint a bankközi devizapiacon. Igaz, már a nap elején is 272 és fél forint környékén állt az uniós deviza árfolyama, ami kismértékű drágulást jelent, de Járai Zsigmond jegybankelnök euróbevezetésről szóló pesszimista kijelentése, miszerint még a 2013-as euróbevezetés sem biztos, majd délután az inflációs nyomás fokozódását jelző amerikai személyi jövedelmi adatok, valamint a nem termelői szektor beszerzési menedzserindexe egyaránt nyomás alatt tartották a hazai fizetőeszközt. A tengerentúli makroadatok persze nemcsak minket gyengítettek, hanem erősítették a dollárt is, hiszen egyre inkább valószínűsíthető, hogy a Fed újabb kamatemelést hajt végre augusztus 8-án.
Az állampapírok másodpiacán ezzel párhuzamosan jelentősen megugrottak a referenciaértékek, a hozamok 7–15 bázisponttal kerültek feljebb. Pedig az ÁKK keddi, 6 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegy-aukcióján a felajánlott 40 milliárd forintos csomagra még 72,8 milliárd forintnyi ajánlat érkezett. Az értékesítés átlaghozama 7,05 százalék lett, míg az elfogadott ajánlatok 6,80 és 7,13 százalék között szóródtak, tehát délelőtt még nem indult meg a hozamemelkedés.
Az augusztusi tartalékolási periódust 6,90/7,00 százalékos overnight kamattal kezdte a bankrendszer, 30 bázisponttal magasabban a hétfői tomnext kamatnál. Az MNB kéthetes jegybanki aukcióján lényegében a lejáró mennyiséget, 464 milliárd forintot újítottak meg a bankok, ezzel a teljes állomány 1130 milliárd forintra nőtt.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet