BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A vagyonkezelés hozta a pénzt a Pannonplastnak

Nevében ugyan még mindig műanyagipari társaság, de a féléves mérleg alapján láthatóan a vagyonkezelés került előtérbe a Pannonplastnál. A gazdálkodás jelentősen javult, de ebben szerepet játszik jó néhány egyszeri, komoly nyereséget hozó tétel.

2006. augusztus 1. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A korábbi sokmilliárdos veszteségért elsősorban felelős műszaki műanyag-divízió lebontása után hamarosan teljesen tiszta lappal indulhat a Pannonplast, a tegnap megjelent gyorsjelentés számaira azonban még ballasztként nehezedtek a nemrég értékesített tagvállalatok. A féléves 664 millió forintos – az első negyedév csupán 109 millió forintot hozott – nettó eredmény nem kis részben a Tu-Plast Kft. 62 százalékos részesedéseladásának eredménye, a vagyonkezelési üzletág ugyanis ennek az ügyletnek köszönhetőn 738 millió forintos nyereséggel zárt. A másik üzletág, a régi tevékenységi körből megmaradt – persze, jelentősen átalakult – fogyasztói csomagolások esetében már felemás a kép. A csoport 9,6 milliárd forintos árbevételének döntő részét, míg üzemi eredményének mintegy felét ugyanis ezek a cégek termelték, de a legjobban teljesítő Tu-Plast áprilistól már kikerült a kimutatásokból, a többi tagvállalat pedig már nem teljesített olyan szépen. Az üzletág értékesítése is csak azért nem csökkent, mert a jelentős exportmegrendelésekre jótékonyan hatott a forint gyengülése. A jövő ugyanakkor kedvezőbben alakulhat, bár az alapanyagárak még mindig magasak, de a jelentős összegű beruházások talán előbb-utóbb megalapozzák a magasabb fedezetű termékekkel a folyamatosan növekvő nyereséget. A műanyaggyártást mostanra sikerült teljesen leépíteni, bár az utolsó tagvállalat, a Pannonplast Műszaki Műanyagok Zrt. még így is mintegy 200 millió működési veszteséget okozott, amit további 160 milliós, az értékesítéséhez kapcsolódó egyszeri költség fejelt meg. Némi – bár nem részletezett – pluszt hoztak az egyéb befektetések.
Igaz, ez csak az egyetlen termelő cégre, az FCI Kft.-re volt igaz, az itt nyilvántartott 4,2 százaléknyi Synergon-részesedésről pedig csak annyit jegyez meg szemérmesen a gyorsjelentés, hogy a bekerülési és a időszaki záró árfolyam – az utóbbi 779 forint – között nem volt markáns különbség. Jelentős, 450 milliós pluszt ért el a társaság viszont a pénzügyi műveleteken, egyrészt a már említett forintleértékelődés, másrészt a jelentősen lecsökkent hitelállomány miatt – a cég nettó hitel/saját tőke aránya mindössze 0,09. A szokásos vállalkozási eredmény 744 millió forint lett, ami lényegesen kedvezőbb a -134 millió forintos bázisértéknél, míg adó- és kisebbségi részesedés levonása után a konszolidált nettó nyereség 664 millió forint lett, tehát a Pannonplast már a harmadik negyedévet zárta nyereségesen.
Mindenképpen említést érdemel, hogy a cég az érvényben lévő vezetői részvényopciós program fedezeteként és „az árfolyamra tekintettel” jelentős mennyiséget vásárolt az elmúlt időszakban sajátrészvényekből, így jelenleg már 7,9 százalékkal rendelkezik. Ennek azonban – az opciós jutalmazás miatt – nem csak a menedzsment, de részvényesek is örülhetnek, hiszen az igazgatóság tartotta az ígéretét ahhoz, hogy szeretné, ha az árfolyam elérné az egy részvényre jutó saját tőkét, ami most 3229 forint volt.
Ugyan már nem először írjuk le, de mivel már tényleg alig van eladható – ilyen például az FCI Furukawa Kft. – tagvállalat, a következő negyedévekben remélhetően tisztábban lehet majd látni a cég gazdálkodását. Persze mivel láthatóan a Pannonplastnál egyre hangsúlyosabb lesz a vagyonkezelés, ehhez nem ártana néhány akvizíciót végrehajtani, különben csak a csomagolóanyag-ipari tagvállalatok termelnek pénzt.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet