A várakozásoknak megfelelő, 43 milliárd forintos negyedéves árbevételt ért el a Richter Gedeon Nyrt., az üzemi eredmény viszont már 7, a nettó nyereség pedig 24 százalékkal haladta meg a várakozásokat: a 15,92 milliárdos anyavállalati nyereség a legoptimistább elemző várakozását is felülmúlta. A társaság második negyedévére a legnagyobb hatással kétségkívül a forintgyengülés volt, miközben sikerrel növelte tovább forgalmát a FÁK-piacokon és Nyugat-Európában, s tartotta meg részesedését a hazai piacon.
A belföldi bevétel a félévet nézve 0,6 százalékkal emelkedett, de a Richter arra számít, hogy a makrogazdasági helyzet és a kormány intézkedései következtében kedvezőtlenebb és bizonytalanabb lesz majd a gazdasági környezet. A társaság az idei OEP-visszafizetését – az érvényben lévő megállapodás fennmaradását ígérő kormánynyilatkozatból kiindulva – 632 millió forintra várja, s az arányos részt minden negyedévben elszámolja.
Az export dollárban 22 százalékkal emelkedett, a húzóerőt a FÁK jelentette 32 százalékos növekménnyel, féléves szinten 157 millió dolláros értékkel. Ebből csak 20 millió volt a népjóléti programban (DLO) bonyolított kivitel a tavalyi 30-cal szemben, és a Richter a második félévben is csökkenő értékre számít. Jól teljesített Európa is, az új termékbevezetések Németországban, a fogamzásgátló-értékesítés megugrása Franciaországban hozott jelentős növekedést. A hagyományosan erős kelet-európai régióban euróban mérve 15 százalék növekedést sikerült elérni, ezen belül a legnagyobbat, 24 százalékosat Szlovákiában. Ezúttal nőtt 13 százalékkal az amerikai kivitel is, ám a szállítások ütemezése miatt a második félévben ez várhatóan nem folytatódik.
Az exportorientált gyógyszercég üzemi eredményét hagyományosan kedvezően érinti a forint gyengülése, a bruttó fedezet 61,6-ról 62,9 százalékra növekedésében ez és a FÁK-export növekvő súlya játszott szerepet. Az üzemi nyereség 42 százalékkal lett magasabb az egy évvel korábbinál, a pénzügyi pedig példátlanul magas, 8,7 milliárd forint egy félév alatt.
Bogsch Erik vezérigazgató ugyanakkor arra figyelmeztetett, a forintgyengülés nagymértékben hozzájárult a rekorderedményhez, s a mostani árfolyamokon számolva már 2,5 milliárd forinttal alacsonyabb lenne a nyereség. A félév végén ugyanis 222,2 forint volt a dollár és 282,3 forint az euró árfolyama, s a szokásos negyedév végi átértékelések ezeken a magas értékeken történtek. A pénzügyi eredményből a nem realizált tételek 5,9 milliárd forintot tettek ki. Ezen belül a vevői-szállítói állomány, a devizakölcsönök átértékelése 4,8 milliárd, a nyitott határidős fedezeti ügyletek pedig 923 millió forint nyereséget mutattak. Ez utóbbi úgy vált lehetővé, hogy a Richter a sáv erős szélén nem biztosította be magát a további forinterősödés ellen, csak dollárkitettségét biztosította az euróval szemben. Míg a klasszikus fedezéssel jókora vesztesége keletkezett volna a forintgyengülésen, ezt lényegében megúszta, miközben a dollár gyengülésén még nyert is. Kérdés persze, hogy mi lesz, ha a forint – mint az utóbbi napokban tette – erősödik.
Egyelőre azonban mindent elhomályosított a 31,5 milliárdos – részvényenként 1687 forintos – konszolidált eredmény, s az ilyenkor szokásos profitrealizálás csak átmenetileg nyomta 45 ezer forint alá az árfolyamot, az zárásra már némi pluszt mutatott.
