A TVK nem döntött arról, hogy építsenek-e etilénvezetéket Tiszaújváros és a Slovnaft között, de vizsgálják ennek lehetőségét – mondta a Napi Gazdaságnak a napokban felröppent hírekkel kapcsolatban Olvasó Árpád, a TVK vezérigazgatója, a Mol-csoport vegyipari divíziójának vezetője. A vezeték megépítése annak kapcsán merült fel, hogy a társaság vizsgálja, hogyan lehetne optimalizálni a Slovnaft három és a TVK két kisméretű LDPE-gyárának működését – tette hozzá. Egy etilénvezeték építése önerőből nem lenne rentábilis, így ezzel a lehetőséggel csak akkor számolnak, ha az EU szubvencionálná a beruházást. Ez nem lenne példa nélküli, hiszen Bajorországban a BASF is EU-támogatással épített hasonló vezetéket. Mind a Slovnaft, mind a TVK esetében az LDPE (kis sűrűségű polietilén)-üzemek működnek a legkevésbé költséghatékonyan: régi technológiával üzemelnek, és relatíve kicsi a kapacitásuk – mondta korábban lapunknak a vezérigazgató.
A Slovnaft három gyára összesen 170 ezer tonna, a TVK két LDPE-gyára pedig 110 ezer tonna kapacitású. Ez az összesen 280 ezer tonnás kapacitás már egy nagy, a méretgazdaságossági szintet elérő üzemre elég lenne. Mint Olvasó elmondta, jelenleg vizsgálják, hogy hogyan lehetne a leggazdaságosabban átalakítani az LDPE-gyártást, s az év vége előtt szeretnének dönteni a kérdésben.
