BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még mindig nem bíznak a magyarok a részvényekben

Egy az idén tavasszal készült nemzetközi felmérés szerint továbbra is elmarad a nemzetközi – és talán a kívánatos – szinttől a magyar lakosság befektetési kultúrája.

2006. július 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mibe fekteti a pénzét? A hazai lakosság jelentős része inkább otthon, párnacihában tartja – derül ki a GfK Custom Research Worldwide és a Wall Street Journal nemzetközi felméréséből. Az áprilisban készült tanulmány szerint ugyanis a megkérdezettek háromnegyede a különféle kockázati szintek szerint válogatott befektetési lehetőségek közül egyiket sem választotta, ez pedig messze magasabb arány mint a környező országok átlaga. Magyarországon 13 százalékkal még mindig a rövid lejáratú betét a legnépszerűbb, majd az életbiztosítások és a különböző nyugdíjalapok következnek, részvényekbe és befektetési alapokba a lakosság alig néhány százaléka fektetett pénzt. Igaz, ezzel nem állunk rosszul, ez megfelel a közép-európai átlagnak, nagyobb baj, hogy változásnak semmi jele, az immár nyolcadik alkalommal készülő felmérés során mindig is 1-2 százalék körül ingadozott ez az érték. A részvényeket még elméleti szinten – erre is vonatkozott kérdés – is kevésbé preferáljuk: Közép-Európában a válaszadók 8 százaléka mondta, hogy ha tehetné, részvényekbe fektetne, míg ez az arány hazánkban csupán 4 százalék. A számok az árfolyamnyereség-adó bevezetése miatt feltehetően még rosszabbak lennének, ha most készülne a felmérés. Pedig alapjában véve optimista a magyar, hiszen 12 százalékunk vélte úgy az idei első negyedévben, hogy valamivel, illetve sokkal több pénzt fog majd félrerakni, mint az előző 12 hónapban. A régióban viszont csak 8 százalékot ért el ez az arány.

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet